Alergia na laktozę – co warto o niej wiedzieć?

Alergia na laktozę – co warto o niej wiedzieć?

Laktoza to cukier występujący w mleku i produktach mlecznych, z którego trawieniem wiele osób ma jednak duże problemy. Czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej i która jest w końcu związana z laktozą?

Alergia, czy nietolerancja pokarmowa – poznaj różnice.

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na obce substancję, która w normalnych warunkach nie powinna wywołać żadnej reakcji komórek odpornościowych. W naszym organizmie powstają przeciwciała z grupy IgE i IgA przeciwko danej substancji, które po połączeniu z antygenem spowoduję uwolnienie mediatorów stanu zapalnego. Żeby zdiagnozować alergię możemy wykonać testy skórne punktowe, testy alergiczne z krwi, lub testy prowokacyjne.

W przypadku nietolerancji pokarmowej mówimy o braku możliwości strawienia i przyswojenia danego produktu, a w wyniku jego pojawienia się w organizmie w reakcję wchodzą przeciwciała IgG, które powodują bardzo niespecyficzne, czasem trudne do powiązania z nietolerancją objawy. Nietolerancje pokarmowe są bardzo trudne do zdiagnozowania. Można wykonać testy poziomu przeciwciał IgG, ale cześć lekarzy kwestionuje ich wiarygodność. Osoba z podejrzeniem nietolerancji najczęściej jest proszona o przejście na dietę eliminacyjną i dokładną obserwację swojego organizmu. W przypadku laktozy mówimy o nietolerancji pokarmowej, ponieważ problemy z nią związane wynikają z niedobory enzymu ją trawiącego, czyli laktazy.

Przyczyny nietolerancji laktozy.

Nietolerancję laktozy możemy podzielić na dwa główne podtypy: pierwotną i wtórną. W tej pierwszej wyróżniamy dziedziczny niedobór laktazy, którego objawy pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania i dorosłości oraz wrodzony niedobór laktozy (alaktazję), której oznaki pojawiają się już od pierwszego podania mleka matki lub mleka modyfikowanego. Alaktazja może być również wtórna i być konsekwencją innych chorób układu pokarmowego. Schorzenia typu celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół krótkiego jelita, martwicze zapalenie jelita, alergie pokarmowe, choroba Duhringa i wiele innych prowadzą do uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych, a to właśnie one produkują laktazę. Większość z tych chorób ma podłoże autoimmunologiczne i są nieuleczalne, ale można je wprowadzić w remisję i stymulować odbudowę ścian jelita, a co za tym idzie produkcję laktazy.

Objawy nietolerancji laktozy

Nierozłożona laktoza jest idealną pożywką dla bakterii jelitowych. Bakterie doprowadzają do fermentacji, w wyniku której powstają kwasy i gazy podrażniające błonę śluzową jelita, co oczywiście prowadzi do przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Osoba z nietolerancją laktozy może borykać się z uporczywymi biegunkami, podczas których stolec będzie miał kwaskowy zapach. Pojawią się też bolesne wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania się w jelitach. W skrajnych przypadkach może dochodzić do wymiotów i mdłości.

Dodaj komentarz