Higiena dziecięcego smoczka – jak myć i kiedy zmieniać?

Higiena dziecięcego smoczka – jak myć i kiedy zmieniać?

Smoczek uspokajający, to często wybawienie dla rodziców. Czasem jego  użycie wiąże się nerwowymi momentami. Bo nagle upadł na podłogę. Bo po raz kolejny wygrzebujesz go ze sterty zabawek, całego w paproszkach, jedzeniu itp. Jak dbać o smoczek, by zawsze był pod ręką i kiedy go zmienić?

Miej dwa (albo i więcej) smoczków uspokajaczy.

Prawda jest taka, że jeżeli smoczek uspokajający jest najlepszym przyjacielem Twojego dziecka, to miej ich kilka. Najlepiej takich samych, bo rozhisteryzowane dziecko może stwierdzić, że ten i żaden inny się nie nadaje. Dbaj o to, żeby w miarę kontrolować liczbę smoczków nadających się do użycia „na już”. Szarpiące się na rękach dziecko, sięgasz smoczek z podłogi wyginając się i łapiąc równowagę, które pozazdrościłby Ci mistrz jogi. Nie ważne, że godzinę temu umyłaś podłogę mopem parowym, wygląd smoczka i tak uzmysłowi Ci, że nie dość dokładnie. Wołasz męża żeby przyszedł i opłukał smoczek, albo sama lecisz do kuchni i próbujesz z dzieckiem na rękach, jakoś go opłukać pod bieżącą wodą. Wyparzanie? Na pewno by nie zaszkodziło, no ale jak… Ty potrzebujesz już wsadzić go do paszczy, bo inaczej bębenek Ci w uchu pęknie od kolejnego krzyku. A teraz wyobraź sobie, że w strategicznych miejscach masz schowane w pojemniczkach te 2, może 3 zbawienne drobiazgi. Bierzesz jeden i za chwilę masz przytulone do siebie cudo, które może coś tam jeszcze pomruczy. Miło, prawda?

Jak myć i przechowywać smoczek uspokajający?

Smoczek dziecięcy wymaga dość sporo uwagi. Sama procedura mycia nie jest zbyt skomplikowana i czasem wystarczy bieżąca woda, a dokładniejsze mycie można przeprowadzić z użycie płynu do mycia naczyń, najlepiej takiego dla dzieci. Co jakiś czas warto też smoczek wyparzyć w urządzeniu do tego przeznaczonym lub w zwykłym wrzątku. Ważne jednak by robić to regularnie i pilnować, żeby powierzchnia gumki nie była zbyt toksyczna dla pociechy. Zapewne odrobina zanieczyszczeń nie zaważy na zdrowiu Twojego dziecka, ale możesz trafić na wrażliwca, któremu będą się pojawiały afty i pleśniawki, a te idealnie rozwijają się po skonsumowaniu substancji, których pochodzenie możesz związać z podłogą. Po umyciu smoczki staraj się odkładać w wyznaczone miejsca i najlepiej trzymać je tam w pojemniczkach do tego przeznaczonych. Dzięki temu wiesz, gdzie czeka ratunek, a nawet jak przypadkiem upadnie to pudełko zawsze stanowi jakąś barierę przed zabrudzeniem.

Kiedy wymienić smoczek?

Smoczków dla dzieci jest cała ma i łatwo się w nich pogubić. Smoczek wymieniaj kiedy dziecko wyrośnie z poprzedniego rozmiaru, lub po prostu odrzuci ten, który miał do tej pory. Do tego weź pod uwagę ewentualne wskazania do zmiany np. alergię na lateks, która się ujawniła, albo zmianę sposobu karmienia, czy zaburzenia kształtowania zgryzu. Smoczek wymieniaj też kiedy zauważysz, że zmienił swój kształt, odbarwił się lub guma jest inna w dotyku.

Dodaj komentarz