Najpopularniejsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Najpopularniejsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe zdarzają się często, a niektórym towarzyszą nawet przez dłuższy czas i mają tendencję do nawracania. Do problemów, na które najczęściej się skarżymy, należą m.in. biegunki, zaparcia, nudności, wzdęcia, czy zgaga. Czemu mogą być powodem i jak sobie z nimi radzić.

Większości problemów jesteśmy winni sami

Choć dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą wynikać z poważnych chorób lub przyjmowanych leków, to większość z nich niestety jest skutkiem naszego stylu życia i błędów jakie popełniamy. Zwykle nasze problemy wynikają z zaburzonego trawienia, a to z kolei jest skutek złego odżywiania, do którego dochodzi stres i zbyt mało aktywności fizycznej. Spożywamy za dużo przetworzonej żywności, która pełna jest sztucznych dodatków, barwników i ulepszaczy smaku. Wiele z nich ma udowodnione lub jest podejrzewanych o działanie prozapalne, nowotworowe, czy wpływające na nasze zachowanie, co szczególnie widać u dzieci. Do tego dochodzi stres, który jest silnie związany i wpływa na działanie jelit, a więc również trawienie, poprzez nerw błędy i oś jelitowo-mózgową. Podwyższone napięcie nerwowe skutkuje nie tylko zburzeniami pracy mięśni, co odczuwamy szczególnie w okolicy karku, ale też deregulacją pracy narządów wewnętrznych, spowolnieniem lub przyspieszeniem perystaltyki jelit i zachwianiem równowagi mikroflory jelitowej. Siedzący tryb życia i ogólny brak ruchu również nie pozostają obojętne dla naszego układu trawiennego. Każdy ruch to forma mikromasażu dla narządów wewnętrznych, poprawa ich ukrwienia i sprawniejsza praca.

Które dolegliwości wyeliminujemy zmianą trybu życia?

Dolegliwości, z którymi spotkała się większość z nas, typu zaparcia, biegunki, czy wzdęcia o ile nie są spowodowane jednorazowym wyskokiem dietetycznym, czy chwilowo przyjmowanymi lekami, lubią utrzymywać się przez dłuższy czas. Zwykle wystarcza dokładne przyjrzenie się swojemu sposobowi odżywiania i trybowi życia. Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie z diety produktów przetworzonych. Następnie, w zależności od występujących problemów możemy wykluczać to, co jest podejrzewane o ich nasilanie. Np. wzdęcia mogą wynikać ze spożywania zbyt dużej ilości warzyw kapustnych.

Nudności, wymioty – z nimi udaj się do lekarza

Nudności i wymioty występujące okazjonalnie i szybko ustępujące najczęściej nie wymagają pomocy lekarza. Mogą być związane z nieświeżym jedzeniem, chorobą, czy nietolerancją jakiegoś środka transportu. Niepokoić powinien stan, w którym te problemy pojawiają się stale i nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, w tym np. brak możliwości normalnego spożywania produktów. Taki stan grozi odwodnieniem i poważnymi zaburzeniami równowagi organizmu. Do tego nie możemy ignorować innych wcześniej wymienionych problemów, jeżeli zadbaliśmy już o dietę i styl życia, a mimo wszystko nasz stan zdrowia się nie poprawił.

Dodaj komentarz