3 kwestie od jakich powinno zależeć kupno noża do kuchni

3 kwestie od jakich powinno zależeć kupno noża do kuchni

Nóż to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Każdy profesjonalny kucharz musi mieć dobry nóż, dzięki któremu posieka, pokroi i obierze produkty spożywcze potrzebne do przygotowania potrawy. Dobry nóż posłuży nam przez wiele lat, ale kupując go, weźmy pod uwagę 3 rzeczy.

RODZAJ

Niezbędne minimum w kuchni to kilka uniwersalnych noży, np. dwa lub trzy. Jednak jeżeli jesteśmy pasjonatami gotowania i profesjonalnymi kucharzami z zawodu, trzeba mieć noże z konkretnym przeznaczaniem.

Wyróżniamy noże do: warzyw i owoców, wędlin i serów, chleba oraz filetowania ryb i cięcia mrożonek i dużych kawałków mięsa.

MATERIAŁ

Noże mogą być wykonane z kilku materiałów. Najpopularniejszym jest stal nierdzewna, która sprawia, że nóż jest wytrzymały oraz dobrze się ostrzy i długo jest ostry. Dodatkowo wygląda estetycznie. Dostępne są też noże ze stali nierdzewnej wysokowęglowej, pokrytej tytanem lub teflonem. Nawęglanie ją uszlachetnia, a pokrycie teflonem sprawia, że produkt nie przywiera do ostrza, natomiast tytanem gwarantuje jego lekkość i jednocześnie wytrzymałość.

Możemy także zdecydować się na noże drewniane do smarowania pieczywa oraz ceramiczne, które są cieńsze niż stalowe, a mimo to lekkie i dłużej ostre.

BEZPIECZEŃSTWO

Dobry nóż musi być nie tylko wystarczająco ostry, czyli nie wymagać wysiłku przy krojeniu. Powinien także, a zarazem przede wszystkim, być bezpieczny w użytkowaniu. Dzięki temu możemy bez obaw poświęcić się gotowaniu. Ostry jest bezpieczniejszy od tępego, ponieważ w trackie krojenia tępym musimy włożyć w to więcej siły, przez co może się „omsknąć” oraz mniej uważamy, co częściej prowadzi do zranienia. Bezpieczeństwo gwarantuje także dobry uchwyt, który powinien być wykonany z materiałów antypoślizgowych oraz wyprofilowany do dłoni, przez co dobrze się go trzyma oraz zapewnia precyzyjne krojenie bez skaleczeń. Jest  dzięki temu ergonomiczny w użyciu. Dobry nóż powinien się także nam podobać. Ważna jest jego estetyka. Mamy wiele noży do wyboru, ale najważniejsze, aby nam się podobał i spełniał główne wymagania, które zapewniają bezpieczne i funkcjonalne wykorzystanie w kuchni.

Dodaj komentarz