7 sportów, które pomogą Ci w pole dance

7 sportów, które pomogą Ci w pole dance

Pewnie już wiesz, że pole dance jest specjalistyczną dyscypliną sportową. Występują w nim figury i obroty, które wymagają specjalnej siły i gibkości. Dlatego jeśli chcesz być dobra bądź najlepsza w pole dance, musisz się wyspecjalizować, czyli tak przygotować swoje ciało, aby mogło sprostać różnym pozycjom na rurze. Jak to zrobić? Trenuj pole dance.. często. Im częściej będziesz miała kontakt z rurą tym będziesz lepsza i lepsza będzie Twoja technika. Oczywiście nie znaczy to, że musisz zrezygnować z pozostałych aktywności fizycznych. Wręcz przeciwnie, warto spróbować innych dziedzin sportu, szczególnie takich, które pomogą Ci w równoległym trenowaniu pole dance. Poniżej przedstawię Ci kilka dyscyplin sportowych wraz z ich plusami i minusami (ukierunkowanymi pod pole dance), które moim zdaniem dadzą Ci niezłego kopniaka na rurze.

1. Gimnastyka

Chcesz być silna i dynamiczna? Trenuj gimnastykę. Chcesz być gibka i zwinna? Trenuj gimnastykę. Chcesz mieć kompletną świadomość swojego ciała w przestrzeni? Tak moja droga, trenuj gimnastykę.

plusy: siła, dynamika, gibkośc, precyzja, kontrola. Ma najwięcej wspólnego ze sportową rurą.

minusy: ciężko znaleźć dobre zajęcia dla dorosłych.

2. Ashtanga joga

plusy: kontrola, balans, gibkość w różnych wektorach, harmonia ciała, duszy i umysłu.

minusy: niska intensywność ćwiczeń siłowych.

3. Sztuki walki

plusy: dobra mieszanka ćwiczeń wydolnościowych, siłowych i rozciągania plus umiejętność samoobrony.

minusy: często występują drobne kontuzje i urazy.

4. Crossfit

plusy: ogólna sprawność fizyczna, wydolność na wysokim poziomie, trening jest urozmaicony i  występuje tu wiele elementów z różnych dyscyplin sportowych np. : podnoszenie ciężarów, gimnastyka, bieganie.

minusy: podczas wykonywania WOD często zaniedbywana jest technika (grozi kontuzją), mało ćwiczeń rozciągających, brak elementów akrobatycznych, mocno stymuluje rozrost tkanki mięśniowej.

5. Kalistenika / Street workout

plusy: nadzwyczajna siła i wytrzymałośc górnych partii mięśniowych, która w stu procentach przełoży się na pole dance, trening z obciążeniem własnego ciała.

minusy: brak ćwiczeń integrujących górne i dolne partie mięśniowe, mała ilość ćwiczeń rozciągających.

6. Kettlebells

plusy: dynamika, wytrzymałość, mocny core.

minusy: trening w miejscu, brak elementów akrobatycznych, mało ćwiczeń rozciągających, obciążenie stanowi odważnik, nie własne ciało.

7. Taniec współczesny

plusy: kontrola, świadomość ciała w przestrzeni, dużo ćwiczeń rozciągających, budowanie pewności siebie, zdobywanie doświadczenia w tworzeniu choreografii, nauka ekspresji emocji za pomocą ruchów, ma najwięcej wspólnego z pole art.

minusy: ciężko o dobre zajęcia dla dorosłych, efekty pojawiają się po latach praktyki.

Każda wyżej wymieniona forma aktywności fizycznej, wzmocni Cię i spowoduje, że przyśpieszysz swój progress. Jednak pamiętaj, tak jak wspomniałem na początku, jeśli chcesz być wybitna na rurze, to nic nie zastąpi pożądnej sesji pole dance. Plusy i minusy, które przedstawiłem wynikają z moich osobistych obserwacji i nie mają na celu wywyższenia, bądź obnażenia poszczególnych dyscyplin sportowych. Jeśli miałbym wybierać, która spośrod nich jest najlepsza jako „suplement” do rury, to wybrałbym gimnastykę i taniec współczesny ze względu na podobieństwa. Jednak jeśli bardziej upodobałaś sobie jogę lub machanie czajnikiem to nie zastanawiaj się nad zmianą, tylko trenuj to co sprawia Ci radość.

Dodaj komentarz