Chorujesz na cukrzycę? Rozpoznanie i choroby cukrzycy

Chorujesz na cukrzycę? Rozpoznanie i choroby cukrzycy

Nadmiar cukru powoduje u Ciebie senność i zmęczenie? Może to cukrzyca? Warto się obserwować każdego dnia! Czy jesteś zdrowy? Przeczytaj artykuł i odpowiedz sobie na pytanie – czy aby na pewno robię regularne badania pod kątem cukrzycy?

Czym tak właściwie jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą. Charakteryzuje się hiperglikemią, trzustka nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny bądź wytworzona insulina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki człowieka. Skutkiem jest zaburzenie mechanizmu węglowodanów, lipidów oraz białek. Po więcej informacji zajrzyj na Diabetyk24.

Czy każda cukrzyca jest taka sama? Rodzaje cukrzycy.

Nie ma jednej i takiej samej cukrzycy.

 • Cukrzyca typu 1, która nazywana jest cukrzycą „młodzieńczą”, pierwotną, charakteryzuje się dużym niedoborem insuliny, najczęściej występuje ona nagle w organizmie młodego człowieka i jedyną metodą leczenia jest podawanie insuliny. Najczęstsze objawy to utrata wagi pomimo dobrego apetytu, senność oraz zmęczenie, duże pragnienie, częste oddawanie moczu a nawet do objawów zalicza się podwójne widzenie.
 • Cukrzyca typu 2 jest chorobą nabytą i spotykaną głównie u osób po 40 roku życia. Jest najczęstszą cukrzycą wśród ludzi, niemal 90% osób chorujących. Wszystko zaczyna się bezobjawowo, niestety trzeba zastosować pewne ograniczenia dietetyczne oraz wysiłek fizyczny. Stężenie cukru we krwi jest zbyt wysokie, ponieważ trzustka nie wydziela odpowiednich ilości insuliny. Są pewne czynniki, które mogą się przyczynić do rozwoju choroby:
  • wiek oraz płeć – kobiety są narażone bardziej od mężczyzn, aczkolwiek szanse zachorowania z wiekiem są coraz większe
  • nadwaga, otyłość
  • nadciśnienie tętnicze
  • stres
  • nadczynność tarczycy
  • nieprawidłowa dieta, zły styl życia
  • przeciążenie zawodowe
  • nowotwory trzustki
 • Cukrzyca ciążowa – objawia się nietolerancją węglowodanów, występuje ona u kobiet które wcześniej miały prawidłowy poziom glukozy we krwi. Na cukrzycę ciążową może zachorować każda przyszła mama. Natomiast najbardziej zagrożone są kobiety, które przed ciążą miały nadwagę bądź były otyłe. Kolejnym czynnikiem jest cukrzyca typu 2 w rodzinie ciężarnej kobiety. Nierozpoznanie u kobiety cukrzycy ciążowej grozi przedwczesnym porodem oraz wadami płodu. Może też wystąpić makrosomia, czyli urodzenie dziecka o zbyt dużej masie ciała.
  Dlatego w ciąży regularne badania są bardzo ważne. Zdrowie kobiety oraz dziecka są najważniejsze. Sygnałem do zbadania się pod kątem cukrzycy ciążowej będą częste omdlenia, zawroty głowy i silne pragnienie spowodowane wysokim stężeniem glukozy we krwi.

Jak leczyć cukrzycę?

Przede wszystkim badajmy się regularnie. To takie ważne! Leczenie cukrzycy nie jest takie proste, w końcu to przewlekła choroba. Obecnie cukrzycę można leczyć insuliną, która za pomocą wstrzyknięć ma uzupełnić swoje niedobory w krwi oraz lekami podawanymi doustnie. To tak niewiele a wiele potrafi dać nam. Podstawowym krokiem do lepszego zdrowia jest odpowiednia dieta, same leki oraz zastrzyki nie wystarczą.

Nie każdy o tym wie – istnieją poradnie cukrzycowe. Każdy z nas taką poradnię powinien odwiedzić aby wykonać badania lub nawet opóźnić rozwój bądź samą chorobę. Cukrzyków później kieruje się do specjalnych ośrodków sanatoryjnych, które znajdują się w Krynicy oraz w Kołobrzegu. Niekoniecznie taki ośrodek musi się nam źle kojarzyć. Taki wyjazd służy zmianom nawyków żywieniowych i nie tylko, to też dobry początek dla wysiłku fizycznego a także odetchnięcie od problemów, mniej stresu.

Dodaj komentarz