Co może oznaczać pieczenie w klatce piersiowej?

Co może oznaczać pieczenie w klatce piersiowej?

Uczucie pieczenia w klatce piersiowej budzi niepokój wielu osób. Na myśl przychodzą nam od razu ciężkie choroby serca lub płuc. Tymczasem przyczyna może być prozaiczna i łatwa do wyleczenia bez pomocy specjalisty. Dowiedz się co może oznaczać ból w klatce piersiowej i jak rozróżnić jego źródło?

Płuca, a pieczenie w klatce piersiowej.

Piekący ból w klatce piersiowej może się pojawić w związku z zaburzeniem pracy płuc. Takie uczucie często towarzyszy chorym na astmę i pojawia się w wyniku podrażnienia oskrzeli i ich skurczu. Dodatkowo występuje uporczywy, duszący kaszel i świszczący oddech. Osoby, które cierpią na nadreaktywność oskrzeli z różnych powodów dobrze znają ten stan i potrafią sobie z nim radzić za pomocą zażycia odpowiednich leków rozkurczowych. Oprócz tego pieczenie w klatce piersiowej nie powinno dziwić podczas przeziębienia przebiegającego z silnym kaszlem. Zgłosić się do lekarza powinniśmy w przypadku gdy taki ból nie może zostać powiązany z innymi schorzeniami, a także gdy nie ustępuje nasila z upływem czasu. Może to być sygnał poważnych chorób, nawet takich jak guz płuca.

Serce, a pieczenie w klatce piersiowej

Chorobą serca, której towarzyszyć może piekący ból w klatce piersiowej jest oczywiście zawał. Na szczęście nie każde pieczenie musi go oznaczać. Taki objaw podczas ataku serca pojawi się nagle i będzie trwał do ok. 30 minut. Charakterystyczne jest promieniowanie od środka klatki piersiowej, jakby zza mostka, do lewego barku i żuchwy. Dodatkowo towarzyszyć mu będzie uczucie dławienia, mogą się też pojawić nudności, bóle pleców i ogólne osłabienie.

Pieczenie w klatce piersiowej przez żołądek?

Choć klatkę piersiową kojarzymy głównie z sercem i płucami, to każdy kto kiedykolwiek miał zgagę bez problemu rozpozna ją jako przyczynę bólu klatki, jeżeli ta się znowu pojawi. Zgaga to palące i piekące uczucie w klatce piersiowej spowodowane wydostaniem się kwasu żołądkowego do przełyku, który nie jest przystosowany do tak niskiego pH. Jeżeli nadkwasota jest problemem, który towarzyszy Ci przewlekle, to warto się zastanowić nad jej pierwotną przyczyną i wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze. Na szczęście, kiedy zgaga już się pojawi, mamy dostępne bez recepty środki, które szybko sobie z nią poradzą np. polprazol max, rennie, ranigast max. Pamiętaj jednak, że te preparaty to tylko leczenie objawowe polegające m.in. na neutralizacji soków żołądkowych. Te soki po prostu znalazły się w nieodpowiednim miejscu, ale z jakiegoś powodu są kwaśne i takie właśnie powinny pozostać. Przesadzenie z sztucznym podnoszeniem ich pH nie prowadzi do niczego dobrego.

Dodaj komentarz