Co warto wiedzieć o kredycie dla firm?

Co warto wiedzieć o kredycie dla firm?

Biorąc pod uwagę, jak często w Polsce zdarzają się zatory finansowe, nie ma co się dziwić, że kredyt gotówkowy dla firm jest tak rozchwytywanym produktem bankowym. Zresztą firmie wcale nie musi się źle powodzić, aby sięgała ona po dodatkową gotówkę. Pieniądze w firmie zawsze się przydadzą, zwłaszcza, jeśli chce ona się rozwijać. Dlatego zdecydowanie warto poszerzać swój zasób informacji odnośnie kredytów dla firm. Co warto o nich wiedzieć? Czym różnią się od kredytów dla osób fizycznych?

Kredyt dla firmy – tani sposób finansowania

Obecnie nawet kredyty gotówkowe dla osób fizycznych w bankach nie są szczególnie drogie. Jak można się domyślić, w przypadku kredytów firmowych jest pod tym względem jeszcze lepiej.

Tak jak firmy mogą liczyć na bardziej atrakcyjne oferty chociażby u dostawców Internetu czy operatorów sieci komórkowych, tak i bankowe ofert dla biznesów są z reguły korzystniejsze.

Ponadto w wielu przypadkach okaże się, że firma (o ile jest w stanie wykazać odpowiednie dochody) będzie mogła liczyć na otrzymanie w ramach kredytu gotówkowego znacznie wyższej kwoty niż ta, która dostępna byłaby dla osób fizycznych.

Trzeba być gotowym na szereg formalności

Banki często krytykowane są zbytnie nagromadzenie formalności w procesie wnioskowania o kredyt. Można zrozumieć frustrację klientów, którym zależy na czasie, ale trzeba pamiętać, że jest tak przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Banki muszą upewnić się, że kredytobiorca (czy to osoba fizyczna, czy firma) będzie w stanie kredyt regularnie spłacać. W przeciwnym wypadku jego udzielenie będzie zbyt dużym ryzykiem, zarówno dla jednej, jak i drugiej strony.

Firmy kontroluje się pod tym względem jeszcze dokładniej, niż klientów prywatnych. Jest tak dlatego, że powszechnością jest w Polsce doświadczanie przez firmy kłopotów finansowych czy nagłe ich zamykanie.

Kierując się do banku w celu wnioskowania o kredyt warto więc uzbroić się w dużą ilość dokumentów, które potwierdzą dobrą kondycję finansową biznesu. Należą do nich między innymi wyciągi z konta bankowego firmy, faktury, a także zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Co jest lepsze – kredyt dla firm czy osób fizycznych?

Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeśli nie zależy nam na czasie, a nasza firma jest w dobrej kondycji finansowej (i istnieje od co najmniej 6 lub 12 miesięcy, w zależności od wymagań danego banku), to tańszą i korzystniejszą opcją będzie kredyt gotówkowy dla firm. W przeciwnym wypadku warto zainteresować się zamiast tego kredytem gotówkowym dla osób fizycznych.

Dodaj komentarz