Czy łazienka dla osób niepełnosprawnych może być elegancka?

Czy łazienka dla osób niepełnosprawnych może być elegancka?

Osoby, które nie poruszają się o własnych siłach, mają prawo mieszkać w atrakcyjnym domu czy mieszkaniu. Przy pomocy sprawdzonych rozwiązań mogą stworzyć bezpieczne i eleganckie wnętrze. W trakcie projektowania łazienki podstawę stanowi toaleta dla niepełnosprawnych, specjalna wanna oraz właściwie zamontowane uchwyt.

Jak stworzyć elegancką łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

Toaleta dla niepełnosprawnych to jeden z pierwszych cennych nabytków dla osób, które nie są w stanie poruszać się o własnych siłach. Powinna zostać ustawiona na odpowiednie wysokości, aby załatwianie potrzeb fizjologicznych nie dostarczało żadnych trudności i było całkowicie bezpieczne. Toaleta dla niepełnosprawnych jest montowana razem z uchwytami na ścianę, które ułatwiają podnoszenie się oraz siadanie. Specjalne uchwyty powinny znajdywać się w wielu miejscach w łazience (przy wannie oraz umywalce również).

W eleganckiej łazience nie może zabraknąć odpowiednich kolorów. W większości projektów dominują odcienie szarości, bieli i klasyczne beże. Wymienione kolory mogą zostać przełamane czernią czy złotem, ale brak tutaj dodatków w bardzo intensywnych barwach tak charakterystycznych dla stylu nowoczesnego.

W łazience może stanąć zarówno wanna, jak i prysznic. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego, jeśli pomieszczenie jest stosunkowo duże, można zdecydować się na zamontowanie obu. Wszystkie sprzęty powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów, po których przez wiele lat nie będzie widać żadnych oznak użytkowania.

Czego nie może zabraknąć w łazience dla niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna mieć armaturę zamontowaną na odpowiedniej wysokości, meble mają prezentować się nienagannie i mieć właściwe wykończenia, ale najważniejsza jest funkcjonalność (odpowiednie uchwyty, sposób otwierania i inne).

Eleganckie wnętrze prezentuje się najlepiej, kiedy powstało z dobrej jakości materiałów. Bardzo ważne są także dodatki, które nadają łazience charakteru, ale nie pogarszają jej funkcjonalności. Mowa o gustownych zasłonkach, mydelniczce i pojemnikowi na szczoteczki do zębów. Nie warto decydować się na dywaniki, wazony i inne niepraktyczne dodatki. Co prawda dekoracje sprawiają, że wnętrze prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale istnieje spore ryzyko, że zostaną strącone przy pomocy wózka czy nieruchomej części ciała. W trakcie projektowania pomieszczenia kąpielowego należy myśleć oraz podążać za wyznaczonymi zasadami.

Dodaj komentarz