Czy moda jest ekologiczna?

Czy moda jest ekologiczna?

Spór w sprawie o to, jaka jest prawda, trwa już od dłuższego czasu. Jedno jest pewne – przedrostek eko- pojawia się ostatnio w przeróżnych połączeniach i kontekstach, także tym dotyczącym odzieży. Jeśli stoi za tym prawdziwa troska o środowisko, to trend ten jest jak najbardziej warty rozpropagowania. Jeśli jednak więcej w tym wszystkich pustych haseł niż realnego działania – czas uświadomić sobie ten fakt i zacząć zmiany od siebie.

Na Zachodzie ekologiczny ruch w modzie istnieje już od kilkudziesięciu lat. Jego działania koncentrują się wokół etyki procesów produkcji. Mają na celu zwrócenie uwagi na nadmierną eksploatację środowiska w tychże procesach oraz złe warunki pracy w fabrykach największych importerów odzieży i tekstyliów.

Skąd potrzeba takich działań? Na co dzień pewnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że cena dwudziestu złotych za koszulkę w sklepie nie odzwierciedla jej prawdziwej wartości. Nielogiczne byłoby to, żeby na tak taniej sprzedaży tracił sam producent. Dlatego tracić muszą inni – pracownicy fabryk. I środowisko. Aby produkt końcowy był tani, trzeba go wytworzyć maksymalnie niskim nakładem szkodliwych dla otoczenia środków. Spirala takich praktyk niestety nieustannie się nakręca. Pociągają nas niskie ceny ubrań; kupując takie produkty dostarczamy ich wytwórcom silnego argumentu za dalszym stosowaniem zgubnych praktyk.

Co możemy więc zrobić, by odwrócić ten trend? Przede wszystkim zainteresować się działalnością poszczególnych producentów, od których kupujemy odzież, obuwie, torebki. Jesteśmy w stanie dotrzeć do informacji o tym, czy dana fabryka wykorzystuje materiały ekologiczne (bambus, konopie, bawełnę organiczną, przy produkcji których nie używa się środków chemicznych) i pochodzenia wtórnego (np. poliester ze zużytych butelek plastikowych), czy oszczędnie gospodaruje zasobami i czy ogranicza odpady. Warto wybierać produkty od rodzimych, lokalnych wytwórców. Za ich produkty, odzież czy ekskluzywne torebki zapłacić trzeba więcej, jednak wcale na tym nie stracimy. Wręcz przeciwnie – zyskamy poczucie sprawiedliwości wobec środowiska i produkty tworzone świadomie, z dbałością o jakość.

Dodaj komentarz