Czy Polacy dbają o zdrowie?

Czy Polacy dbają o zdrowie?
Przeciętny Polak w średnim wieku niewiele uwagi poświęca swojemu zdrowiu. Jesteśmy społeczeństwem zabieganym i dopóki nic poważnego nie zacznie nam dolegać, zwykle nie myślimy o zdrowiu, chorobach i omijamy lekarzy.

Dlaczego Polacy niewiele uwagi poświęcają swojemu zdrowiu?

Życie przeciętnego Polaka jest stosunkowo skomplikowane i wypełnione przeróżnymi powinnościami. Do tego zwykle brak czasu oraz pogoń za pieniędzmi stoi za tym, że niewiele uwagi poświęcamy naszemu zdrowiu. Bardzo trudno jest namówić modą osobę albo osoby w średnim wieku, którym nic jeszcze wyraźnie nie dolega, na wykonanie badań profilaktycznych. Lekarzy omijamy z daleka, stwierdzając zwykle, że i tak wszędzie są długie kolejki albo trzeba by pójść do prywatnego gabinetu. Ponadto mnóstwo osób nie ma zaufania do polskiej służby zdrowia i w razie drobnych dolegliwości leczy się samodzielnie. To właśnie z tego faktu wynika ogromna sprzedaż suplementów i leków bez recepty w polskich aptekach. Mnóstwo osób woli spróbować coś zaradzić samodzielnie niż od razu udać się do lekarza i sięgnąć po sprawdzone sposoby medyczne. Brak czasu sprawia też, że bardzo często jadamy byle jak i nie znajdujemy przestrzeni oraz chęci na to, by uprawiać aktywność fizyczną.

Jak Polacy szkodzą swojemu zdrowiu?

Polacy szkodzą swojemu zdrowiu nie tylko przez złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Wiele złego czynią także różnego typu nałogi. Jeszcze do niedawna był to głównie alkoholizm i nikotynizm. Obecnie coraz więcej osób jest uzależnionych od narkotyków, dopalaczy, leków. Na zdrowie nie wpływają dobrze także takie nałogi jak pracoholizm, uzależnienie od Internetu czy hazard. Ponadto mnóstwo osób nie podchodzi do swojego zdrowia całościowo i nie dba o sferę psychiczną. Zbyt mało śpimy i wypoczywamy. Wielu z nas nadużywa leków nasennych a także uspokajających. Aby być zdrowym trzeba dbać o równowagę w życiu. Oznacza to, że należy zachować odpowiednie proporcje między pracą, życiem rodzinnym, pasjami a odpoczynkiem. Ponadto należy wystrzegać się zachowań ryzykownych takich jak szybka jazda samochodem czy zamawianie środków medycznych z niewiadomych źródeł. Należy też wykazywać większą świadomość ekologiczną i zaprzestać palenia w piecach materiałami niedozwolonymi. Badania pokazują, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem możemy żyć nawet o jeden rok krócej. Warto też przykładać większą wagę do przestrzegania przepisów BHP, bo z powodów wypadków w pracy oraz w rolnictwie każdego roku umiera niepotrzebnie wiele osób.
Należy też uświadomić sobie, jak ważne jest nasze zdrowie i wdrażać profilaktykę. Jeśli mamy złe nawyki żywieniowe i brakuje nam czasu na gotowanie, możemy postawić na zdrowy catering dietetyczny. Pamiętajmy by w żywieniu stosować umiar. Dotyczy to zarówno ilości spożywanych pokarmów jak i ilości wypijanej kawy czy alkoholu. Podobnie jest z aktywnością fizyczną. Aby się zmobilizować warto zapisać się na regularne zajęcia, na przykład w klubie fitness albo umówić się na uprawianie sportu z przyjacielem.

Dodaj komentarz