Czym można posłodzić herbatę?

Czym można posłodzić herbatę?

Zdrowy styl życia wciąż zyskuje na popularności, a ludzie szukają sposobów na poprawę swojego stanu zdrowia. Dla części zainteresowanych zmianą, dużym problemem jest rezygnacja ze słodzenia napojów. Czym zastąpić cukier i posłodzić ukochaną kawę lub herbatę?

Erytrol, czyli zdrowy cukier jednak istnieje

Erytrol to to jeden ze zdrowszych zamienników tradycyjnego cukru rafinowanego. Dlaczego tka łatwo i szybko zyskał na popularności? Erytrol jest prawie tak samo słodki jak zwykły cukier. Wynika z tego, że co prawda, żeby osiągnąć ten sam poziom słodkości trzeba go wsypać nie co więcej niż cukru, to i tak wyjdziemy na tym bardzo korzystnie. Jak? Po pierwsze erytrol praktycznie nie ma kalorii. Podczas gdy 1g zwykłego cukru ma ich około 4, to ten naturalny słodzik około 10x mniej. W naszych organizmach nie ma enzymu, który pozwoliłby go nam trawić, a co za tym idzie, w 90% jest wydalany wraz z moczem. Do tego o jego spożycie nie muszą się martwić diabetycy, ponieważ indeks glikemiczny wynosi zero. Czy mogłoby być lepiej? Niestety, choć jest to bardzo dobry zamiennik cukru, to część osób może nie zaakceptować specyficznego, jakby chłodnego posmaku.

Stewia, czyli egzotyczny cukier z Ameryki Południowej

Stewia to kolejna propozycja mogąca pomóc nam wyrzucić cukier rafinowany z diety. Substancję tą, pochodzącą z rośliny rosnącej na terenach Ameryki Południowej, można dostać w formie w wielu formach. W Polsce najpopularniejsza jest forma płynna lub białych kryształków. Te ostatnie są niestety już formą mocno przetworzoną, ale nadal zdrowszą niż cukier. Do tego spotkać można suszone liście lub naturalnie ciemne, brązowe lub zielone kryształki. Stewia jest niskokaloryczna, a przy tym dużo słodsza od tradycyjnego cukru białego. Niestety ten słodzik ma też kilka wad. Szybko karmelizuje podczas podgrzewania i ma bardzo specyficzny, lekko gorzkawy smak, który nie wszystkim będzie pasować.

Ksylitol, czyli cukier z brzozy

Ksylitol to związek, który da się wyekstrahować z liści brzozy i może świetnie zastąpić dotychczas stosowany cukier, ponieważ ma od niego prawie o połowę mniej kalorii i dziesięciokrotnie niższy indeks glikemiczny. Dzięki tym właściwością może pomóc ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, przy dalszej możliwości picia słodkich napoi, a także będzie bezpieczny dla cukrzyków, bo nie spowoduje gwałtownego wyrzutu insuliny do krwioobiegu. Co interesujące, cukier brzozowy już jest często wykorzystywany w przemyśle spożywczym do produkcji gum do żucia, ponieważ w przeciwieństwie do cukrów prostych i sacharozy nie jest pożywką na chorobotwórczych bakterii, m.in. tych budujących płytkę nazębną i będących przyczyną próchnicy.

Dodaj komentarz