Dlaczego warto zaczać radzić sobie ze stresem?

Dlaczego warto zaczać radzić sobie ze stresem?

Dzisiaj ludzie stresują się wszystkim i wszędzie. Od najmłodszych lat, od czasów kiedy chodzimy do szkoły wywierają na nas presję. A przez to się stresujemy. I potem stres zostaje z nami do końca życia i towarzyszy każdej sytuacji. Jednak czy on zawsze jest zły? A może jednak czasem się przydaje?

Stres i jego dwa oblicza

Czasem stres niesie za sobą pozytywne aspekty – da kopa do działania. Wielu rzeczy bym pewnie nie zaczął gdyby nie stres. W szkole prawdopodobnie nie uczyłbym się do wielu sprawdzianów.

A gdy pojawi się odpowiednia ilość stresu, to o wiele łatwiej się skupić. Bo gdy pojawia się stres, to automatycznie pojawia się silny powód do działania. Dzięki temu łatwiej zabieramy się do pracy. Oczywiście ta praca niekoniecznie zostanie super dobrze wykonana. Czasem przez stres obniży się jakość naszych działań. Jednak najważniejszy cel – wykonać zadanie – zostanie osiągnięty. A przecież o to chodzi, w większości przypadków lepiej jest wykonać zadanie gorzej niż nie zrealizować go.

A z drugiej strony znajduje się stres, który po prostu stresuje. To oznacza, że stresujemy się, ale nie działamy. Albo paraliżuje nas i nie możemy nic zrobić, albo po prostu niepotrzebnie myślimy o przyszłości, ona nas stresuje. I zamiast przestać myśleć to dalej kontynuujemy nasze działania. I ten typ stresu dzisiaj towarzyszy nam najczęściej – kompletnie bezpodstawny i do tego nieprzydatny.

Zbyt dużo stresu

Bardzo często jak zaczniemy snuć czarne scenariusze, to skończyć nie możemy. Przez to się ciągle stresujemy. Gorzej jeżeli koło się zamknie i wpadniemy w wir ciągłego stresu. Bo długotrwały stres nie ma na nas pozytywnego wpływu. Z doświadczenia wiem, że bardziej się denerwujemy i wszystko na nas gorzej wpływa. Często na tym tracą nasze relacje. Zwykle nie chcemy przebywać z kimś, kto stresuje się byle czym, a z pewnością z ludźmi, którzy skutki stresu wyładowują na nas.

Długotrwały stres może prowadzić nawet do zmian na poziomie neuronów, nawet do zaburzeń osobowości – źródło. Co prawda wydaje mi się, że żeby doszło do takiego stanu osoba musiałaby w stanie stresu spędzić masę czasu, jednak lepiej zapobiegać wcześniej.

Dodaj komentarz