Inni cię nie rozumieją? Może czas poćwiczyć dykcję?

Inni cię nie rozumieją? Może czas poćwiczyć dykcję?

Jak często ktoś prosi cię o powtórzenie tego, co właśnie powiedziałeś? Jeśli dosyć często, może oznacza to, że warto popracować nad wyraźnym sposobem mówienia? Dykcja jest w tej kwestii bardzo ważna. Umiejętność wyraźnego przekazu ćwiczą aktorzy, muzycy i przedstawiciele innych zawodów, w których wyraźna mowa jest bardzo ważna, a wręcz jest koniecznością.
Często wydaje nam się, że mówimy poprawnie i wyraźnie. Tymczasem rzeczywistość może być inna. Jeśli często słyszysz pytania typu: “Możesz powtórzyć?” , “przepraszam, ale nie zrozumiałam. Możesz powiedzieć to jeszcze raz?”, oznacza to, że twój sposób mówienia nie jest do końca zrozumiały dla innych. Nie chodzi tutaj o skomplikowane słownictwo, czy niedosłuch innych, ale o to, że mówisz nie do końca wyraźnie.
Taki problem można stosunkowo łatwo i bez kosztownie rozwiązać, za pomocą odpowiednich ćwiczeń poprawiających dykcję. Tego typu ćwiczenia są ogólnodostępne w książkach, Internecie. Aby były skuteczne, powinny być wykonywane z jak największą starannością i regularnie. Warto je wykonywać przynajmniej raz dziennie, poświęcając ćwiczeniom kilkanaście minut. Te ćwiczenia odpowiednio rozgrzeją twój aparat mowy, wyrobią odpowiednie nawyki, dzięki którym już nigdy nikt nie poprosi cię o powtórzenie tego, co właśnie powiedziałeś. Ćwiczenia te polegają głównie na szybkim, dokładnym przeczytaniu zdań, które określa się mianem “łamańców językowych”. Takie ćwiczenia są niezwykle skuteczne, ich wykonanie nie zajmuje dużo czasu, a może być świetną zabawą. Oto kilka propozycji ćwiczeń, które wzmocnią twoją dykcję:
1. Lojalna Jola lula rogatego Jula
2. Czemuż ten cesarz Czech ma taką czczą cechę
3. Sara się para z parasolem
4. Tolo ma samolot
5. Aktualny ideał to przeogromny areał
6. Egipcjanin erotoman egoistą był od wieków
7. Jedenastoletni katalizator
8. Oko obłoku na otoku
9. Burżuazyjny ideolog Orfeusz kontynuował neoromantyczną ewakuację konstruując aktualny repertuar poetyczny teatru
10. Stół z powyłamywanymi nogami
11. Leży jeżyk koło wieży i nie wierzy, że na wieży leży stado nietoperzy
Propozycje takich łamańców dostępne są na stronie easyvoice.pl oraz bordman.pl. Na tych stronach znajdziesz wiele innych, skutecznych ćwiczeń na poprawę dykcji. Zdania powinny być wypowiadane szybko i dokładnie. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, nie zrażaj się więc początkowymi porażkami i nie ustawaj w ćwiczeniach. Jeśli lubisz wierszyki, na stronie wokal.studio znajdziesz idealne do ćwiczeń dykcji. Jest to jednak tak zwana “wyższa szkoła jazdy”, wierszyki są skomplikowane i dosyć długie, ale warto podjąć wyzwanie. Ćwiczenia za ich pomocą, należy zacząć od powolnego i dokładnego przeczytania, następnie również dokładnie, ale nieco szybciej należy wypowiadać zawarte w nich słowa.
Dykcja jest bardzo ważna, szczególnie jeśli twój zawód wymaga od ciebie dokładnego, zrozumiałego mówienia. Poza pracą, przyda się także w życiu prywatnym w rozmowie z innymi. Warto ćwiczyć dykcję, dzięki temu każdy cię zrozumie i unikniesz frustrującego powtarzania swoich wypowiedzi. Ćwiczenia są przyjemne, trzeba wykonywać je dokładnie i regularnie, aby po upływie kilku tygodni zauważyć zadowalające efekty.

Dodaj komentarz