Jak dopasować smoczek i butelkę do potrzeb i wieku dziecka?

Jak dopasować smoczek i butelkę do potrzeb i wieku dziecka?

Dziecko ma być najedzone. To w jaki sposób to nastąpi dla wielu ma już mniejsze znaczenie. Okazuje się jednak, że sprawa jest nico bardziej skomplikowana. Choć sama czynność wydaje się prosta, to dobór butelki i smoczka będzie mieć wpływ na zdrowie i rozwój malucha. Jak nie popełnić błędu?

Butelka do karmienia – szklana, czy plastikowa?

Wybierając butelkę musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych aspektów. Pierwszym z nich będzie materiał, z którego będzie wykonana. Choć w ostatnich latach najpopularniejsze były te plastikowe, to do łask wracają butelki zrobione ze szkła. Nie musisz się martwić o stłuczenie. Te dobre i atestowane są przed nim na różne sposoby zabezpieczane. Do produkcji używa się specjalnego, nietłukącego szkła lub powierzchnię pokrywa się warstwą dużo bardziej elastycznego materiału. Butelki szklane są też trwalsze pod innymi względami. Nie przechodzą zapachami, dużo trudniej się odbarwiają, nie odkształcają się. Dodatkowo łatwo je bardzo dokładnie wyczyścić, nawet do tego stopnia, że taki sprzęt może być wielokrotnie używany przez kilkoro dzieci. Butelki plastikowe z kolei są tańsze, łatwiej dostępne i co najważniejsze – lżejsze. Karmienie dziecka, najczęściej nie trwa chwilki, a do tego powtarzane jest kilka razy w ciągu dnia, często w nie najlepszej pozycji. Z tych względów warto wziąć pod uwagę również wygodę rodzica.

Butelka do karmienia – im większa, tym lepsza?

Poza materiałem, butelki dla niemowląt mają też różne pojemności. Nie warto tu kupować rozmiaru „na zapas”, bo kiedyś dziecko dorośnie to tej większej. Po pierwsze maluchowi ze zbyt dużą butelką będzie trudniej pić, szczególnie samemu. Po drugiej, jeżeli wybierzemy butelkę z tworzywa sztucznego, to i tak nie powinniśmy korzystać z niej dłużej niż przez 3 miesiące. Dla najmłodszych odpowiednia będzie pojemność ok. 120 ml, a dla starszych dzieci ok. 240 ml. Ponieważ dziecko je kilka razy w ciągu dnia, to warto zakupić 2-3 butelki, by przed kolejnym karmieniem nie stresować się tym, czy mamy następną czystą.

Smoczek do butelki – jak go wybrać?

Smoczek do butelki, to nieodłączna jej część i jego dostosowanie do malucha ma chyba większe znaczenie, niż samo naczynie. W zależności od wieku bierzemy przede wszystkim pod uwagę przepływ. Zbyt mały będzie zniechęcał malucha do ciągnięcia, a przy zbyt szybkim dziecko nie nadąży połykać pokarmu. Obecnie najpopularniejsze są smoczki z sylikonu, które długo utrzymują swoje właściwości, nie wywołuj alergii i nie mają specyficznego zapachu i posmaku. W przypadku starszych dzieci warto poszukać naczynia wielofunkcyjnego. Ponieważ dziecko od pewnego wieku może je również w inny sposób, to warto mieć opcję, w której smoczek do butelki łatwo zamienić na niekapek, bidon z rurką itp. Niestety, obecnie większość serii jest kompatybilna tylko z produktami tego samego producenta, więc warto dobrze przemyśleć zakup.

Dodaj komentarz