Jak nauczyć dziecko oszczędzania – najlepsze sposoby

Jak nauczyć dziecko oszczędzania – najlepsze sposoby

Odpowiedzialnego zarządzania finansami należy uczyć się już od najmłodszych lat. Niestety niektórzy rodzice pomijają ten aspekt podczas wychowywania swoich pociech, które w dorosłym życiu mogą mieć problem, aby odpowiedzialnie zarządzać swoim domowym budżetem. Warto poświęcić na naukę oszczędzania trochę czasu i pokazać dziecku, dlaczego warto odkładać pieniądze i jakie korzyści może mu to przynieść w przyszłości. Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy? Oto najlepsze sposoby.

Dobry przykład

Bardzo dużo zachowań, które dziecko zaobserwuje w domu, przekłada później na swoje dorosłe życie. Jeśli chcesz zacząć uczyć swoje dziecko oszczędzania pieniędzy, to na początek zastanów się, czy sam potrafisz to robić. Mówienie dziecku jak ma oszczędzać w momencie, gdy Ty robisz zupełnie coś innego, będzie mało skuteczne i taka nauka nie zda się na zbyt wiele. Staraj się zapewnić swojemu dziecku dobre wzorce i postępuj tak, jak chciałbyś, aby postępowało Twoje dziecko. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i potrafią wyłapać nawet najmniejsze niuanse z zachowania dorosłych i powtarzać je w swoim życiu. Hipokryzja zostanie w tym przypadku szybko zauważona i jeśli każemy dziecku odkładać pieniądze, w momencie, gdy sami tego nie robimy, to nie będzie ono chciało tego robić. Podsumowując, zmiany warto zacząć od siebie, a później mówić dziecku co powinno robić.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę i nie stanowi to żadnej tajemnicy. Jeśli chcesz zainteresować swoją pociechę światem finansów, to postaraj jej się go przedstawić w ciekawy sposób https://habzafinanse.com.pl/jak-nauczyc-dziecko-oszczedzania-pieniedzy/. Dobra zabawa zwiększa szanse na to, że dziecko się czegoś nauczy i będzie stosować tę naukę w swoim życiu. Mogą to być gry edukacyjne, w których operuje się banknotami i trzeba liczyć pieniądze. Dobrym przykładem jest słynne Monopoly, które pozwala w dziecku wykształcić umiejętność zarządzania pieniędzmi. Dobra zabawa w gronie rodziców z pewnością zostanie mile zapamiętana i sprawi, że dziecko nie będzie kojarzyło oszczędzania z czymś nieprzyjemnym.

Kieszonkowe

Aby dziecko mogło się nauczyć oszczędzania i rozpoznawania wartości pieniędzy warto dać mu je do dyspozycji. Niewielkie kieszonkowe na sam początek przygody z oszczędzaniem powinno wystarczyć. Dziecko, które będzie miało do dyspozycji określoną sumę, nauczy się jak poprawnie nią rozporządzać. Pozwól mu w miarę swobodnie korzystać z tych pieniędzy i uczyć się na własnych błędach. Pociecha bardzo szybko zrozumie, że jest odpowiedzialna za swoje finanse i np. gdy wyda całe kieszonkowe w jeden dzień, to nie będzie miała pieniędzy przez najbliższy czas do następnej „wypłaty”.

Dodaj komentarz