Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Prokrastynacja to skłonność do odkładania zadań na później. Cierpi na nią zdecydowana większość społeczeństwa. Warto poszukać sposobów na walkę z prokrastynacją, gdyż wtedy będziemy mogli znacznie podwyższyć swoją produktywność.
Skąd się bierze prokrastynacja?
Odkładanie zadań na później może mieć wiele powodów. U jednych osób jest to problem z koncentracją. Dotyczy to przede wszystkim tych ludzi, którzy stawiają na wielozadaniowość albo często przeskakują od jednego działania do drugiego. Są także osoby, które boją się zacząć dane zadanie bo nie mają pewności siebie. Zwykle nie wiedzą jak coś wykonać i nie wierzą, że uda im się doprowadzić sprawę do końca. Praktyka pokazuje jednak często, że odkładane zadanie wcale nie było takie trudne. Kolejna przyczyna prokrastynacji to niewystarczające zasoby. Dość często zdarza się, że ktoś nie posiada potrzebnych narzędzi, brakuje mu wiedzy albo doświadczenia. Wtedy strach przed wykonaniem zadania jest jeszcze większy. Wreszcie najważniejszą przyczyną jest nieumiejętność określenia celu danego zadania. Jeśli mamy coś zrobić tylko z tego powodu, że musimy a jednocześnie nie czujemy sensu tego działania, to bardzo trudno jest o motywację.
Jak radzić sobie z prokrastynacją?
Zazwyczaj odkładamy coś na później dlatego, że nie wiemy jak to zrobić. Dotyczy to przede wszystkim zadań dużych, które odstraszają nas już samym swoim rozmiarem. Jest na to bardzo dobry sposób, który zakłada, że duże zadania mamy podzielić na mniejsze etapy. Dobrze jest cały proces rozpisać sobie na kartce. Dzięki temu łatwiej będzie nam się zabrać za taki niewielki etap.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykonania danego zadania niektóre osoby stosują system nagradzania. Chodzi o to, żeby umówić się z samym sobą, że po wykonaniu nielubianej czynności będzie przyjemna nagroda. Powinna ona być adekwatna do stopnia trudności i uciążliwości zadania. Taką nagrodą może być dobra książka, pyszny posiłek, spacer czy kupienie sobie jakiegoś drobiazgu. Jeśli ktoś przykładowo zwykle odkłada sprzątanie może obiecać sobie nagrodę po wykonaniu odkurzania.
Bardzo ważnym sprzymierzeńcem podczas walki z prokrastynacją jest właściwe organizowanie sobie czasu. Warto na każdy dzień przygotowywać sobie listy zadań. Wypisujemy co mamy do zrobienia, szeregujemy zadania według priorytetów i dbamy o to, by zajęły one około 60% czasu, jaki chcemy przeznaczyć na pracę. Na koniec dnia odhaczamy zrobione zadania a te które pozostały przenosimy na kolejny dzień.
W walce z prokrastynacją pomaga także pozbycie się wszelkich czynników rozpraszających. Chodzi tu przede wszystkim o powiadomienia w telefonie czy trwonienie czasu na portalach społecznościowych. Najlepiej jest na początku dnia wykonać jedno nieduże zadanie z puli zadań zaległych. Z kolei gdy jakieś nielubiane zadanie ma nam zająć mniej jak pięć minut warto realizować je od razu by uniknąć posiadania tzw. otwartych pętli.
Z całą pewnością warto walczyć z prokrastynacją bo niesie ona ze sobą poczucie winy i pesymizm. Okazuje się, że wystarczy odrobina dyscypliny by wprowadzić nowe, dobre nawyki.

Dodaj komentarz