Jak powinien wyglądac przedstawiciel handlowy?

Jak powinien wyglądac przedstawiciel handlowy?

Prawdą jest, że o odbiorze naszej osoby w dużej mierze decyduję takie elementy jak ubiór, ton głosu czy zachowanie. Nie zaryzykuję stwierdzenia, że to właśnie ubranie jest kluczowym elementem podczas stosunków międzyludzkich czy to w relacjach biznesowych, czy codziennych ze względu na to, że jest zauważane jako pierwsze. To właśnie ono wzbudza w nas różne emocje. Tym samym wiele osób zapomina o tym ważnym aspekcie, który staję się naszą „wizytówką” nie przykładając do niego za dużo uwagi. Wynika to zazwyczaj z braku wiedzy lub czasu. Głównym elementem wpływającym na odbiór naszej osoby są takie rzeczy jak kolor ubrania, sposób noszenia czy obchodzenia się z nim. Przykładowo umiejętne poprawianie co jakiś czas poszetki w brustaszy świadczy o naszym zaangażowaniu w dobry i schludny wygląd i nie jest niczym złym. Jednak do rzeczy. Czym tak naprawdę jest umiejętnie rotowanie ubiorem ?

Rozmowa kwalifikacyjna

Każdy z nas, a przynajmniej większość ma własny styl, który ceni i czuję się w nim wyjątkowo dobrze i komfortowo. Nie lubię trzymać się sztywnych ram, dlatego uważam, że różnorodność stylu jest taka sama jak ilość pomysłów na niego. Nawet prawie identyczne ubranie z dosłownie jednym różniącym się elementem może świadczyć o odmienności charakteru osób noszących dane ubrania. Jednak czasami w życiu są takie sytuacja, kiedy własny styl musimy porzucić na rzecz czegoś odmiennego adekwatnego do sytuacji. Jedną z takich rzeczy jest przykładowo rozmowa kwalifikacyjna. Myślę, że każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się z nią zmierzyć. Dobrze dobrany ubiór może bardzo mocno pomóc podczas rozmowy lub być gwoździem do trumny, jeżeli trafimy na wymagającego rekrutera. Oczywiście w zależności od miejsca aplikowania dobranie odpowiedniego ubioru może być trudne. Wyjściem z sytuacji będzie zawsze granatowy dobrze skrojony garnitur. Dlaczego właśnie on ? Na rozmowie kwalifikacyjnej to my mamy przekonać pracodawcę, aby to właśnie nam zaufał, a nie komuś innemu. Jak wiemy, garnitur jest ubiorem dosyć poważnym i formalnym, zakładanym na szczególne okazję, ale nie tylko Z psychologii, ale i po własnych doświadczeniach widzę, że jeżeli postawimy dwie takie same osoby jedną ubierając w dobrze skrojony garnitur a drugą w t shirt i podarte dżinsy 99% osób zaufa właśnie osobie ubranej w garnitur. Dlatego jest to zagranie nie tylko estetyczne, ale i psychologiczne. Jest to bardzo skrócona i niesprecyzowana definicja garnituru, jednak o nim będzie osobny wpis.

Dlaczego kolor granatowy ? Tutaj również jest trochę psychologii. Ten kolor od dawna jest symbolem profesjonalizmu, poczucia własnej wartości, estetyki oraz zaufania. Na dodatek każdy wygląda w nim dobrze niezależnie od karnacji. Również to właśnie kolor granatowy świadczy o naszej wiedzy i zaangażowaniu, co nie oznacza, że osoba kompletnie zielona w wiedzę o swojej przyszłościowej pracy zostanie przyjęta, bo włoży granatowy garnitur. Jest to również najbardziej formalny kolor z tych bardziej uniwersalnych. Korzystając z okazji, przypomnę, że kolor czarny nie jest uniwersalny a przeznaczony na specjalne okazje. Ważne, aby ubranie na rozmowę kwalifikacyjną było możliwe stonowane, takie, które nie będzie rozpraszać rekrutera. Co do koloru koszuli najbezpieczniejsze będą trzy kolory: błękitna, biała, różowa.

Przedstawiciel handlowy

Drugim oczywistym elementem, który wymaga od nas odpowiedniego ubioru, jest nasza przyszłościowa praca. Na szczególną uwagę zasługują takie zawody, przy których mamy bezpośredni kontakt z klientem. Jest nim między innymi przedstawiciel handlowy. Jest to osoba, która szczególnie wpływa na wizerunek firmy, gdyż zazwyczaj jako pierwsza ma kontakt z klientem. Dlatego odpowiedni ubiór jest tutaj kluczowy. Każdemu pracodawcy zależy, aby jego pracownicy reprezentowali daną firmę pozytywnie. Jednak jak powinien być ubrany przedstawiciel handlowy ? Ze względu na wiele rodzai tego zawodu, mowa tutaj o pracy biurowej lub terenowej odpowiedni ubiór może się różnić jednak ciągle powinien być zachowany w stylu klasycznego dress codu, który powinien być określony przez pracodawcę. (o dress codzie napiszę w drugiej części wpisu). Jednak nawet dobrze dobrany dress code nie zagwarantuję odpowiedniego stroju, jeżeli sami się nim trochę nie zainteresujemy. Przede wszystkim praca przedstawiciele handlowego w większości przypadkach opiera się na wyjazdach samochodem czy też innymi środkami transportu. Jego ubiór powinien być zatem wygodny i jest to, uważam priorytet dla takiej osoby. Ubranie nie powinno krępować ruchów oraz powinno być w miarę wytrzymałe, aby szybko się nie gniotło. Pierwszym takim elementem są oczywiście koszule, które są, uważam niezbędnym minimum w pracy przedstawiciela handlowego. Pokazują nasz profesjonalizm oraz szacunek dla klienta. Najlepsze będę te wykonane z takich materiałów jak twill czy oxford w cieplejsze dni. Takie sploty materiału, wykonane z wysokiej jakości bawełny zachowają długo nienaganny wygląd oraz będą bardzo komfortowe. Co do wzoru i koloru w zależności od wcześniej wspomnianego dress codu dopuszczalne są tutaj lekkie wzory takie jak kraty czy prążki jednak nadal o możliwie formalnym stopniu. Nigdy nie zakładajmy koszuli z krótkim rękawem. Lepszym rozwiązaniem jest, podwiniecie rękawów, które jest wygodniejsze i bardziej stylowe.

Bardzo dobrym wyborem będą również koszule z kołnierzykiem na guziczki typu button down. Bardzo dobrze pokazują węzeł krawata. Wprawdzie nie powinno się ich łączyć z ubiorem formalnym, jednak jak wspomniałem wcześniej w zależności od dress codu mogą być czasami świetnym rozwiązaniem. Jest to kwintesencja stylu preepy – amerykańskiego luzu i elegancji.

Również nie powinniśmy rezygnować z krawata. Jedni pomyślą, że wspominałem o ubiorze wygodnym, a przecież krawat krępuje ruchy. Uważam, że dobrze dobrana koszula z dobrze zawiązanym krawatem dodaje klasy i podnosi rangę w tym wypadku przedstawiciele, który bądź co bądź powinien wyglądać profesjonalnie i darzyć klienta zaufaniem. Tym samym, jeżeli dobierzemy te dwa elementy dobierzemy odpowiednio pod kątem rozmiaru, nie ma możliwości, aby coś nas uwierało pod szyją. Najlepszym wyborem będą krawaty jedwabne lub ewentualnie wełniane. Knity na pewno są w tym przypadku zbyt casualowe i je powinniśmy zostawić na casual Friday niż codzienny ubiór do pracy. Najbezpieczniej dobierać krawat do koszuli. Do wzorzystej koszuli krawat gładki a do gładkiej wzorzysty. Jest też druga zasada czy reguła. Wzór na krawacie nie może być takiej samej gramatury co wzór na koszuli. Powinien być albo większy, albo mniejszy niż wzór na koszuli.

Co jednak z marynarką ? Jest tutaj najbardziej uzasadniona i wręcz wskazana. Dużą plagą są przedstawiciele handlowi ubrani w koszulę z krótkim rękawem i krawatem, który lubi powiewać jak latawiec. Wygląda to komicznie i nie ma nic wspólnego z klasyczną modą. Koszula dawniej była elementem bielizny, dlatego starajmy się, aby w większości przypadków coś na nią założyć. Błędem będzie ubranie koszuli z krótkim rękawem do marynarki, nie wspominając o krawacie. Dzisiejszy rynek odzieżowy rozwija się bardzo szybko dlatego wybranie odpowiedniej marynarki, jest jak najbardziej możliwe i to takiej, która nie będzie krępować ruchów, zachowa wytrzymałość, a jednocześnie utrzyma swoje właściwości termiczne. Najlepsze będą te z lekkich tkanin bez zbędnych wypełnień czy konstrukcji. Najbardziej uniwersalna będzie granatowa marynarka z wełny w lekki mikrowzór. Sprawdzi się w większości przypadkach i będzie pasować do większości garderoby. W sezonie letnim możemy się ratować marynarkami wykonanymi z lnu z domieszką jedwabiu lub bawełny. Takie połączenie jest nie tylko komfortowe pod względem przewiewności, lecz także wygody.

Ciekawą alternatywą dla marynarki szczególnie latem będą kamizelki, które coraz częściej można spotkać na ulicach. Wyróżniają je ciekawe wzory oraz fasony. Takie połączenie może wyglądać stylowo, a jednocześnie profesjonalnie. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które często pokonują samochodem małe dystanse, ciągle z niego wysiadając. Kamizelki tak jak w przypadku marynarki nie zdejmujemy do samochodu, dlatego jest to opcja wygodniejsza i bardziej komfortowa.

Najbardziej pomijanym elementem w ubiorze są chyba spodnie. Zazwyczaj wolimy wydać więcej na koszulę, marynarkę czy dobre buty. Te elementy owszem są ważne, jednak nie powinniśmy zapominać o dolnej części ubioru. W tym przypadku najbezpieczniejsze będą spodnie chino. Ich największą zaletą jest to, że są po prostu bardzo wygodne. Bardzo łatwo można podnieść ich formalność przez zaprasowanie nogawki w kant. Drugą propozycją, jeżeli spodni chino nie ma w naszym dress codzie będą spodnie garniturowe w ciekawe wzory np. kratę windowpane. Przez lśniący charakter wełny oraz wyraźny kant są bardziej formalnymi spodniami od chinosów jednak nadal z powodzeniem nadadzą się do sportowych marynarek z nakładanymi kieszeniami. Dodam, że szorty nie powinny się znaleźć w naszym ubiorze do pracy. Są to spodnie typowo letnie, sportowe odkrywające nasze nogi. One powinny zostać w szafie.

Na koniec najważniejsza część naszego ubioru czyli buty. Bez wątpienia powinniśmy wybrać klasyczne i ponadczasowe. Najwygodniejsze a zarazem najbardziej uniwersalne będą monki. Prze ich charakterystyczną budowę i wyższe podbicie stały się chyba najbardziej wygodnym obuwiem tego typu przynajmniej dla mnie. Równie dobre będą wszelkiego rodzaju brogsy, które są mniej formalnym typem obuwia. Kolorem najbardziej uniwersalnym będzie brąz i kolor koniakowy. W sezonie letni z powodzeniem powinny się sprawdzić loafersy.

Na koniec słów kilka o dodatkach. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że dobra skórzana teczka dodaje klasy i szyku. W przeciwieństwie do brudnego plecaka zawieszonego na ramieniu. Wszystkie takie elementy jak teczki, torby na laptopa starajmy się trzymać w ręce. Wygląda to o wiele bardziej profesjonalnie niż zawieszona torba obijająca się o udo przy każdym kroku defasonując przy tym ramiona marynarki i gniotąc koszule.

Dodaj komentarz