Jak znaleźć w Warszawie dobrą firmę świadczącą usługi lawetą?

Jak znaleźć w Warszawie dobrą firmę świadczącą usługi lawetą?

Lawety to uniwersalne przyczepy służące nie tylko do przewozu samochodów, ale także motocykli czy maszyn budowlanych. Przy częstym korzystaniu z lawety warto nawiązać stałą współpracę z firmą oferującą usługi lawetą.

Jak dobrze wynająć lawetę w Warszawie

Najczęściej scenariusz wygląda następująco. Przytrafiła Ci się stłuczka lub auto nagle odmówiło posłuszeństwa i trzeba odwieźć go lawetą do warsztatu. Chwytasz za telefon i wybierasz pierwszą firmę, która pojawi się w wyszukiwarce. Jesteś zadowolony, ale uśmiech znika, gdy musisz zapłacić.

Tymczasem scenariusz powinien wyglądać nieco inaczej. Przewidujący kierowca poświęca trochę czasu i wcześniej przegląda oferty holowania aut na lawecie. Te najbardziej korzystne na wszelki wypadek zapisuje w telefonie. W ten sposób masz pewność, że w sytuacji awaryjnej nie przepłacisz i nie będziesz czekał na lawetę godzinami.

Laweta czy autolaweta?

Potocznie pojęcia te są utożsamiane i dla kierowcy, który potrzebuje przetransportować samochód do warsztatu, nie ma to większego znaczenia. Inaczej jest w przypadku kiedy chcemy wynająć lawetę, by przetransportować samochód kupiony w odległym mieście lub z zagranicy.

Autolaweta jest pojazdem specjalistycznym przystosowanym do transportowania samochodów. Jego ładowność nie przekracza 3,5 tony, a więc do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Inaczej jest w przypadku lawet. W rzeczywistości jest to przyczepa połączona hakiem holowniczym z samochodem. Do jej prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kategorii B+E (przyczepy). Prowadzenie lawety wymaga dużego doświadczenia, ponieważ manewrowanie długą przyczepą nie jest łatwe.

Decyzja o wynajęciu lawety lub autolawety w dużej mierze uzależniona jest od tego jaki samochód chcemy przewieźć. Za pomocą lawety mogą być to samochody większe i cięższe, ale oczywiście należy uwzględnić jej maksymalną ładowność. Należy także uwzględnić także fakt, że koszt holowania będzie droższy ze względu na większe zużycie paliwa.

Na co zwrócić uwagę wynajmując lawetę?

Warszawa to duże miasto, w którym usługi lawetą świadczy wiele firm, więc bez problemu można wybrać tą, która oferuje wysoki poziom.

Decydując się na wynajem lawety trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na psy transportowe, które umożliwiają prawidłowe zabezpieczenie ładunku. Powinny być to pasy poliestrowe o wysokiej wytrzymałości z zainstalowanymi napinaczami. Pasy nie mogą być nadmiernie wyeksploatowane i uszkodzone. Laweta powinna posiadać 4 oryginalne pasy z napinaczami.

Jeżeli zamierzamy transportować auto niezdolne do samodzielnego wjechania na lawetę, to musi być ona wyposażona w wyciągarkę.
Przed wynajęciem lawety należy dodatkowo sprawdzić ważność badań technicznych, będziemy mieli pewność, że przyczepa nie będzie stanowiła zagrożenia na drodze.

Jak rozmieścić ładunek na lawecie?

Prawidłowe rozmieszczenie ładunku na lawecie to bardzo istotna kwestia ze względów bezpieczeństwa. Daje pewność, że auto nie spadnie z lawety i nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych użytkowników dróg.

Umieszczając samochód na platformie trzeba starać się, umieścić go centralnie, tak aby obie osie były obciążone równomierni. Nie należy umieszczać go też za bardzo z przodu, by nadmiernie nie obciążać haka holowniczego. Prawidłowo rozmieszczony ładunek zapewni także łatwiejsze prowadzenie lawety, zwłaszcza na krętych drogach.

W przypadku autolawety przewożony samochód powinien jak najbardziej dociążać przód, dlatego auta posiadające silniki z przodu mocujemy zgodnie z kierunkiem jazdy. Auta z silnikami z tyłu mocujemy odwrotnie.

Przed wyruszeniem w drogę jeszcze raz trzeba sprawdzić napięcie pasów i blokadę kół.

Większość firm wynajmujących lawety dysponuje także autolawetami, dla niedoświadczonych kierowców w ciągnięciu przyczepy, będzie to opcja bezpieczniejsza.

Dodaj komentarz