Kołowrotki Shimano – japońska jakość i niezawodność

Kołowrotki Shimano – japońska jakość i niezawodność

Co to jest kołowrotek wędkarski?

Kołowrotek to urządzenie służące do przechowywania i ściągania żyłki wędkarskiej. Najpopularniejszy typ kołowrotka składa się z zamkniętego cylindra z uchwytem przymocowanym na jednym końcu. Drugi koniec ma otwartą szpulę, która utrzymuje długość ciężkiej żyłki lub żyłki nylonowej. Rolki są zwykle wykonane z metalu, plastiku lub drewna.

Kołowrotki są powszechnie używane w wędkarstwie słodkowodnym i słonowodnym, a także podlodowym, gdzie może być również określany jako „kołowrotek spinningowy”.

Generalnie wyróżnia się kołowrotki spinningowe i castingowe. Kołowrotki różnią się między sobą pojemnością szpuli, rozmiarem, wagą, przełożeniem, nawojem linki czy liczbą łożysk.

Charakterystyka i specyfika kołowrotków Shimano

Shimano to japońska firma, która działa na rynku już od wieku ! Jest to bardzo znana i popularna marka. Za ich sukcesem stoją wysokiej jakości produkty, w szczególności kołowrotki wędkarskie. Spinningowe kołowrotki Shimano występują w kilku seriach, mianowicie:

 • Vanford
 • Stradic
 • Twin Power
 • Vanguish
 • Sahara
 • Sedona
 • Catana
 • Nasci
 • Ultegra

Kołowrotek castingowy Shimano

Multiplikator Shimano to kołowrotek wędkarski, który został zaprojektowany z systemem multiplikatora.

 1. System multiplikatorów zastosowany w kołowrotku castingowym Shimano pozwala na nawinięcie większej ilości żyłki za jednym razem na kołowrotek, co zwiększa ilość żyłki, którą można wyrzucić.
 2. System multiplikatora pomaga również zapobiegać luzom, które pojawiają się, gdy linka cofa się z powrotem do szpuli i plącze się podczas ponownego nawijania.
 3. Kołowrotek Shimano w niektórych modelach jest wykonany z wytrzymałej aluminiowej ramy z grafitową płytą boczną i rotorem, dzięki czemu jest lekki, ale wystarczająco mocny, aby wytrzymać długie okresy użytkowania
 4. Kołowrotek odlewniczy Shimano Curado ma dwa łożyska kulkowe zapewniające płynną pracę i odporność na korozję, a także natychmiastową ochronę

Multiplikator niskoprofilowy Shimano

Multiplikator niskoprofilowy Shimano jest idealny do połowów z gumowymi przynętami i woblerami. Głównie przeznaczony jest do lżejszych połowów, m.in. do jigowania.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dobrego kołowrotka najpierw powinieneś przemyśleć jakim sposobem będziesz łowił, na jaką przynętę oraz jaką rybę chcesz złowić. Najlepiej zdecydować się na kołowrotki producentów, którzy są sprawdzeni, mają wielu zadowolonych klientów i przede wszystkim posiadają ogromne doświadczenie. Z pewnością kołowrotoki Shimano są jedne z najlepszych na rynku. Japońska produkcja wyróżnia się ponadprzeciętną, wysoką jakością komponentów.

 

Dodaj komentarz