Kreatyna – w jakim celu powinno się ją suplementować?

Kreatyna – w jakim celu powinno się ją suplementować?

Filarem dobrego stanu zdrowia oraz prawidłowej wydolności organizmu jest przede wszystkim zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna. Niemniej ważnym elementem jest również suplementacja. Szczególnie wtedy, gdy organizm narażony jest na zwiększony wysiłek fizyczny – uprawianie sportu, aktywny tryb życia, praca fizyczna itp. Dlaczego w takim przypadku sprawdza się kreatyna oraz jak należy ją stosować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Kreatyna – co to jest?

Warto wiedzieć, że kreatyna jest naturalnie produkowana przez organizm – powstaje w wątrobie. Kreatyna występuje w mięśniach szkieletowych, gdzie jest wykorzystywana do produkcji oraz magazynowania związków wysokoenergetycznych. Jednakże mniejsze jej ilości występują chociażby w mózgu czy nerkach. Ponadto kreatyna jest dostępna również jako suplement diety – w formie proszku lub kapsułek. Liczne badania, prowadzone nad kreatyną oraz jej działaniem na organizm, potwierdzają jej wysoką skuteczność.

Suplementacja kreatyną – w jakim celu się ją stosuje?

Jaki wpływ ma kreatyna na organizm, a co za tym idzie: w jakim celu się ją stosuje? Przede wszystkim jest to wzrost masy mięśniowej (beztłuszczowej masy ciała), co dzieje się poprzez syntezę białek mięśniowych. Jednakże przyrost masy mięśniowej to nie wszystko. Systematyczne stosowanie kreatyny znacząco podnosi wydajność organizmu – przede wszystkim wpływa na wydolność mięśni. Jak jeszcze działa kreatyna? Zwiększa wytrzymałość naszego ciała oraz szybkość. Dzięki tym właściwościom regularne stosowanie kreatyny jest sposobem, po który chętnie sięgają sportowcy oraz amatorzy aktywnego stylu życia, a także kulturyści.

Stosowanie kreatyny – monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny

Na rynku dostępne są różne rodzaje kreatyny, zdatne do suplementowania, a mianowicie: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny czy też cytrynian kreatyny. Podczas przyjmowania kreatyny – w przypadku monohydratu kreatyny – istotne jest zwiększenie nawodnienia organizmu (po prostu picie większej ilości wody).

Kreatyna – jak ją brać?

Jak brać kreatynę? Ogólnie rzecz biorąc dzienna dawka dla kobiet wynosi 3 g kreatyny, natomiast dla mężczyzn jest to dawka 4–5 g. Czy możliwe jest podniesienie wydajności działania kreatyny? Tak. Warto ją stosować wraz z węglowodanami. W te dni, gdy nie podejmujemy treningu powinniśmy spożywać kreatynę na czczo, przed spożyciem jakiegokolwiek posiłku. Warto wiedzieć, że możliwe jest także przedawkowanie kreatyny, co skutkuje przede wszystkim problemami żołądkowo-jelitowymi (na przykład może wystąpić biegunka).

Podsumowując: kreatyna to niezwykle skuteczny sposób, by zbudować masę mięśniową oraz zwiększyć wydajność organizmu. Trzeba tylko pamiętać, by w odpowiedni sposób dostarczać ją organizmowi i nie przekraczać zalecanych dziennych dawek.

Dodaj komentarz