Krótka recenzja gry – Surviving Mars

Krótka recenzja gry – Surviving Mars

Przyszłość należy do nas.

Surviving Mars zostało przedstawione w rzucie izometrycznym w przyjemnej i dopracowanej grafice w otoczeniu wszechobecnego piasku czerwonej planety. Gra przenosi nas w przyszłość, gdzie ludzkość zdobyła się na odwagę na zasiedlenie Marsa. Budowa małej społeczności w nieprzyjaznym dla człowieka środowisku, w atmosferze i temperaturach, które dalekie są od ziemskich to zadanie dla dobrego organizatora, które wie, co jest niezbędne do przetrwania kolonii budowanej lata świetlne od rodzimych i znanych ludzkości od wieków, bezpiecznych zakątków.

Plan działania

W Surviving Mars wcielamy się w rolę głównego organizatora tej całej marsjańskiej eskapady. To od nas zależą plany budowy na niebezpiecznej planecie. To według naszych pomysłów rozbudowana zostanie kolonia, dla której zagrożeniem mogę być huragany, siarczysty mróz, czy elektrostatyczne burze.

Łut szczęścia

Dysponując technologią, która pozwala na przetrwanie i zaopatrzenie kolonii w niezbędne surowce, wydobywając zasoby, które do tej pory nie były eksploatowane i wreszcie zdając się trochę na łut szczęścia, ostatecznie zdobywamy się na odwagę wysłania na wcześniej przygotowany grunt, ludzi, pierwszych kolonizatorów. Ludzi starannie dobranych, wyszkolonych, którzy mają rozmaite ideały, fascynacje i przywary, którzy jako jedni z nielicznych mają możliwość tworzenia prawdziwej historii podboju kosmosu. Każdy z nich ma swoje predyspozycje, każdy swoje pochodzenie, ale wszyscy ostatecznie mają jeden, jedyny cel – budowę stabilnego społeczeństwa na odległej od Ziemi planecie.

Wiele ciekawych zadań

W grze naszym zadaniem jest pozyskiwanie surowców, rozwój technologiczny, badanie powierzchni planety i anomalii, zabezpieczenie niezbędnych do życia gazów, wody, pożywienia, a także zaspokojenie rosnących z czasem wymagań naszych kolonizatorów i urodzonych później Marsjan. Tutaj wielokrotnie będzie zmuszeni do zajęcia się mikro zarządzaniem nie tylko ludźmi, ale i zapasami surowców, które zdołaliśmy pozyskać. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w razie konieczności zgłosić się do swoich ziemskich przyjaciół z prośbą o pomoc, zapasy, narzędzia, czy pojazdy mechaniczne i roboty.

Także scenariuszy

Wreszcie wybierzemy jeden z kilkunastu dostępnych scenariuszy, zdołamy wykonać jedną z wielu misji głównych. Nieraz rozpoczniemy grę po raz kolejny, być może na wyższym stopniu trudności lub ułatwimy sobie zadanie w taki czy inny sposób.

Podsumowanie

Surviving Mars dla jednych może być wymagającą grą z elementami survivalu w kosmicznej kolonii na dalekiej od Ziemi planecie, dla innych nawet cusualową rozgrywką w przyjaznych warunkach, ale z koniecznością zadbania o stały dostęp do wszystkich zasobów. Stopni trudności rozgrywki jest naprawdę wiele, co pozwala rozwijać kolonię w bardziej i mniej sprzyjających warunkach. Wszystko zależy do wyboru gracza i od jego oczekiwań w stosunku do tego, przyjemnego lub wymagającego wydania.

 

Dodaj komentarz