Kształtowniki gorącowalcowane – czym są i do czego służą?

Kształtowniki gorącowalcowane – czym są i do czego służą?

Kształtowniki gorącowalcowane to najpopularniejsze wyroby hutnicze, które mogą być stosowane jako elementy bazowe wykorzystywane podczas prac budowlanych. Często są także używane jako półprodukty do dalszego przetwarzania w budownictwie oraz różnych gałęziach przemysłu. Wyroby te można zakupić w hurtowni hutniczej http://polmet-grudziadz.pl/.

To właśnie metoda produkcji walcowania na gorąco zapewnia kształtownikom pożądane właściwości mechaniczne i fizykochemiczne. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w budownictwie i przemyśle na szeroką skalę. Ich odpowiednie kształty pozwalają na użycie kształtowników gorącowalcowanych w procesach obróbki większości standardowych maszyn.

Proces obróbki kształtowników gorącowalcowanych

Zanim kształtownik gorącowalcowany otrzyma swój prawidłowy kształt, musi zostać poddany specjalnej obróbce. W tym celu rozpala się go do białości, dzięki temu użyty w nim materiał staje się podatny na pożądane odkształcenia. Po rozpaleniu kształtownik przechodzi przez specjalne rolki dociskowe, które nadają mu ostateczny wymiar oraz kształt. W dalszym etapie wyrób ten pozostawia się do wystygnięcia.

Po obróbce walcowania na gorąco i schłodzeniu stal użyta w kształtowniku kurczy się, dzięki temu jej struktura staje się gęstsza i mechanicznie ulepszona. Na skutek całego procesu kształtowniki gorącowalcowane stają się doskonalsze, natomiast ich wady powstające w mikrostrukturach zostają wyeliminowane.

Zastosowanie kształtowników walcowanych na gorąco

Kształtowniki walcowane na gorąco znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Najczęściej są one niezbędnymi elementami konstrukcji maszyn, urządzeń górniczych, budowlanych oraz rolniczych. Oprócz tego są one wykorzystywane do budowy mostów, hal i wszelkich innych konstrukcji stalowych. Z takich wyrobów hutniczych łatwo tworzy się dowolne złożone układy konstrukcyjne np. kratownice, ramownice, płyty mostowe, a także słupy wielogałęziowe. Poszczególne elementy zostają ze sobą złączone najczęściej na skutek spawania, łączenia za pomocą nitów bądź śrub. Wyroby te nadają się także do dalszej obróbki, która umożliwia dopasowanie ich parametrów pod wymagania inwestycji.

Kształtowniki gorącowalcowane to także kątowniki i ceowniki gorącowalcowane oraz dwuteowniki IPE i INP, które dostępne są w sprzedaży na http://polmet-grudziadz.pl/. Jeśli potrzebujesz pilnie zakupić kształtowniki walcowane na gorąco do swojej ważnej inwestycji, to warto w tym celu zamówić je w sprawdzonej hurtowni hutniczej.

Dodaj komentarz