Moda retro, czyli przegląd najważnieszych trendów lat 40-80

Moda retro, czyli przegląd najważnieszych trendów lat 40-80

Styl retro w modzie to nic innego, jak inspiracja ubiorem z minionych epok. Twierdzenie, że moda przemija, jest w tym przypadku nie do końca trafione – kobiety lubią nawiązywać do dawnych stylów w modzie, a projektanci wciąż poszukują inspiracji z minionych dekad.

Styl retro w modzie najczęściej nawiązuje do lat 40’, 50’, 60’, 70’, 80’. Naśladownictwo nie omija również słynnych gwiazd Holywood, wśród których można wymienić między innymi Marion Cotillard czy Drew Barymore. Nie trzeba mieć wcale klasycznej urody, żeby zabawić się taką stylizacją – wystarczy odrobina gustu i wiedza o modzie. To drugie podamy Wam na tacy – o to krótkie charakterystyki poszczególnych okresów!

Lata 40’

Styl retro w modzie z lat 40-tych to przede wszystkim talia. Panie, szczególnie w Ameryce uwielbiały ją podkreślać paskiem, rozkloszowanymi lub wręcz przeciwnie, ołówkowymi spódnicami sięgającymi do łydek. W Polce w tym czasie królowała kratka i pepitka. Modne były również bluzki z kołnierzykami, marynarki dopasowane w talii, a na wieczór sukienki z odkrytymi plecami i ramionami. Popularne były również kapelusze i buty z okrągłym czubkiem. Co ciekawe, właśnie w tych czasach wynaleziono nylonowe pończochy ( to był hit!) a noszenie skarpet do butów na obcasie nie było niczym wstydliwym, a wręcz przeciwnie.

Lata 50’

Lata 50’ to złoty okres w modzie, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej. Każda z nas doskonale zna ikony tamtych czasów – Sophię Loren, Brigitte Bardot czy Marilyn Monroe. Na te czasy przypadł również okres rozkwitu projektantów, którzy są popularni do dziś – Christian Dior, Coco Chanel, Dior, Pierre Gardin, YSL, Balmain. Kostiumy z żakietem, spódnicą były najmodniejsze, więc nadal stawiamy na odzież podkreślającą talię. Ze spodni popularnym modelem były cygaretki.  Na wieczór kobiety preferowały długie suknie, zazwyczaj ze sporym dekoltem i odsłoniętymi plecami i ramionami. Dobre jakości tkaniny, kokardy, cekiny i koralki to znak rozpoznawczy tych czasów.

Lata 60’

Styl retro w modzie z lat 60’ to ciężki orzech do zgryzienia – były to bowiem czasy wyjątkowo niejednorodne pod względem fashion. Mamy ruch hippisowski i jego zamiłowania do kwiatów i dzwonów, mamy proste i skromne damskie stroje, mamy swoje 5 minut dla sukienek mini, mamy prawdziwy szał na pastele. Ikoną tamtych czasów była Twiggy, Jacqueline Kennedy i Audrey Hepburn – to przede wszystkim ich styl warto naśladować, kiedy marzysz o stylu retro z tego okresu.

Lata 70’

Ta epoka to wspaniałe źródło modowych inspiracji. Na Lata 70’ przypadł rozkwit stylu hippie (sukienki maxi, kwiaty, frędzle), rozwijał się styl glamour oraz punk. Dzięki temu moda w tym czasie była niezwykle różnorodna i absolutnie każdy mógł dla niej zrobić coś dla siebie – niezależnie od figury, urody i gustu. Sukienki inspirowane orientem, seksowny styl disco polo, dzwony, rurki i legginsy oraz ogromna popularność bieli, motywów zwierzęcych oraz cekinów. Ponadto w  tym czasie bardzo modne stały się buty na koturnie, noszone również przez mężczyzn.

Lata 80’

Moda lat 80-tych była bardzo wyrazista. Ważny był kolor i oryginalność – poduszki na ramionach, bufki, spódniczki mini, kombinezony, legginsy, obszerne swetry, body – to nosiło się w tych czasach. Ważnym dodatkiem była wyrazista biżuteria, w intensywnych kolorach, raczej sztuczna, wykonana z plastiku.

Styl retro w modzie to nie tylko świetna okazja do zdobycia cennej wiedzy o historii mody, czynach wielkich projektantów i ikonach fashion, ale również rewelacyjna zabawa. Aby wybrać styl (lub tylko jego elementy), które najbardziej nam pasują, proponujemy założyć zeszyt z wycinankami – bez oceny przeglądamy zdjęcia i wycinamy z nich te, które w jakiś sposób nas zaciekawiły czy zainspirowały. Stworzony dziennik to odzwierciedlenie naszego gustu. Warto go stworzyć!

Dodaj komentarz