Montaż elewacji wentylowanej na własną rękę czy z firmą

Montaż elewacji wentylowanej na własną rękę czy z firmą

W sieci często można spotkać się z pytaniami o sposoby na zaoszczędzenie na pracach budowlanych i remontowych. Właściciele domów jednorodzinnych próbują wykonać wiele czynności własnoręcznie, bez zatrudniania profesjonalnej firmy. Tyczy się to także elewacji wentylowanych. Czy na pewno jest to jednak dobry pomysł?

Pozorne oszczędności

Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakim zasobem wiedzy i umiejętności dysponujemy. Nikt bowiem nie powiedział, że montaż elewacji wentylowanych na własną rękę jest niemożliwy. Co więcej, na rynku bez problemu znajdziemy wszelkie materiały potrzebne do jej wykonania.

Problemem wydają się jednak same oszczędności, które szybko okazują się wyłącznie pozorne. Z jednej strony nie płacimy bowiem ekipie, z drugiej jednak to my musimy zadbać o dobór i zakup wspomnianych materiałów. Płyty okładzinowe, elementy montażowe, akcesoria – wszystko to kosztuje.

To jednak nie koniec. Prawdziwe problemy zaczną się bowiem wtedy, gdy nie zachowamy wystarczającej ostrożności przed i podczas prac montażowych. Brak doświadczenia w tego typu inwestycjach może okazać się dla nas kosztowny. Zwłaszcza że lista potencjalnych błędów jest bardzo długa. Spośród tych popełnianych najczęściej warto wymienić przede wszystkim:

  • źle dobrany wymiar płyt,
  • cięcie niewłaściwym narzędziem,
  • niepoprawne przenoszenie i składowanie,
  • nieodpowiednie przymocowanie płyt do budynku.

Efekty tego typu działań nie muszą być widoczne od razu. Często zdarza się bowiem, że wszelkie niedociągnięcia wychodzą nawet po kilku miesiąca. Płyty zaczynają się wypaczać, pękać lub odchodzić od konstrukcji. Znacząco wpływa to na ich estetykę oraz parametry.

Montaż z profesjonalną ekipą

W jaki więc sposób uniknąć tego typu sytuacji? Najlepiej oczywiście zdecydować się na usługi świadczone przez zewnętrzne podmioty. Mowa tu albo o ekipach montażowych albo samych producentach elewacji wentylowanych. Daje nam to gwarancję dobrze wykonanej pracy. Jeśli natomiast pojawią się ewentualne błędy, to nie my za nie odpowiadamy. Zawsze przysługuje nam prawo do zażądania poprawek.

Wynajęcie profesjonalnej ekipy jest istotne zwłaszcza dla inwestorów, którzy powinni zadbać o to, aby budynek spełniał określone kryteria. Fachowcy dysponują odpowiednimi narzędziami i, co najważniejsze, wiedzą, dzięki której gotowe fasady wentylowane spełnią swoje przeznaczenie.

Oczywiście pozostaje kwestia wyboru ekipy. W tym przypadku także odradzamy kierowanie się wyłącznie ceną usług. Tanio nie zawsze musi oznaczać dobrze. Przed zatrudnieniem profesjonalistów, warto zrobić małą analizę dostępnej oferty. Niezwykle pomocne okażą się oczywiście wszelkie opinie i oceny wystawiane przez dotychczasowych klientów. Dotarcie do nich nie powinno sprawić nam trudności. Wystarczy przeglądnąć internet, by dowiedzieć się, czy interesująca nas firma rzeczywiście zapewnia jakość, o jakiej mówi.

Elewacje wentylowane cenione są zarówno przez inwestorów, jak i osoby korzystające z budynków. Swoje zadania spełnią jednak dopiero wtedy, gdy zostaną odpowiednio zamontowane. Mając to na uwadze, warto postawić na usługi świadczone przez doświadczonych profesjonalistów.

Dodaj komentarz