Na co zwrócić uwagę przy zakupie komina systemowego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie komina systemowego?

Wybranie rodzaju komina, czyli na przykład komina systemowego, to nie koniec decyzji związanych z kominem. Jest jeszcze kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby upewnić się, że będzie on działać bezpiecznie i wydajnie. Najważniejsze z nich opiszemy poniżej, aby ułatwić osobom poszukującym idealnego komina podjęcie właściwej decyzji. Zapraszamy!

Trzeba dobrać komin do systemu grzewczego

Nic nam będzie po najlepszym, najbardziej wydajnym kominie, jeśli będzie on niedostosowany do posiadanego przez nas systemu grzewczego. Dlatego też nowoczesne kominy należy kupować mając na uwadze wykorzystywane urządzenie grzewcze. Kupując komin na chybił-trafił, z dużym prawdopodobieństwem jedynie stracimy pieniądze, a jeśli podłączymy komin do kotła, możemy się spodziewać, że dojdzie do jego uszkodzenia. Oczywistym jest, że nie każdy musi doskonale znać się na parametrach kominów i systemów grzewczych, natomiast nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc kogoś, kto ma na ten temat lepsze pojęcie.

Można wyróżnić kilka różnych rodzajów kominów. Przede wszystkim chodzi o kominy spalinowe, których używa się w przypadku kotłów na paliwa płynne i gazowe, a także kominy dymowe, za pomocą których odprowadza się produkty spalania z kominków i kotłów na paliwa stałe. Kolejnym rodzajem kominów są kominy wentylacyjne, które, jak sama ich nazwa wskazuje, zapewniają odpowiednią wentylację w pomieszczeniach.

Bardzo istotne jest także to, czy mamy do czynienia z kominem pracującym w trybie mokrym, czy suchym. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku kotłów gazowych lub kondensacyjnych, dla których temperatura spalin mieści się w przedziale od 80 do 160 stopni Celsjusza. Kominy pracujące w trybie suchym są zaś przeznaczone dla kotłów na paliwo stałe.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie komina?

Kolejny warty uwagi aspekt to kwestia tego, czy wybrany przez nas komin spełnia wszystkie niezbędne wymagania i normy, a także, czy posiada niezbędne certyfikaty. Zdecydowanie należy to sprawdzić, przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny.

Na ogół informacje o spełnionych normach i posiadanych certyfikatach można znaleźć w karcie produktu w sklepie internetowym bądź w sklepie fizycznym. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć takiej informacji, przed zakupem warto skontaktować się z przedstawicielem danego sklepu i upewnić się w tym zakresie. Nie powinno to zająć dużo czasu, a zapewni nam spokój ducha i pewność, że komin będzie wytrzymały, efektywny i przede wszystkim w pełni bezpieczny.

Dodaj komentarz