Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie domu – co wybrać?

Kiedy słyszymy o ogrzewaniu na myśl nasuwają nam się grzejniki umieszczone pod oknami. Tymczasem w nowo budowanych lokalach odchodzi się od tego rozwiązania. Elementy grzejne są ukrywane, na rzecz estetyki. Mimo to nie tracą swoich właściwości grzewczych.

Plusy ogrzewania podłogowego

Dużym atutem ogrzewania podłogowego jest to, że po zabudowaniu zupełnie jej nie widać. Elementy grzejne podłogówki są umieszczone pod posadzką. Dzięki temu nie wpływają one na estetykę wnętrza. Decydując się na ogrzewanie podłogowe musisz jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przed ułożeniem instalacji powinieneś zaplanować położenie trwałych elementów wyposażenia, np. kominka oraz dużych, masywnych mebli. Jest to ważne, ponieważ instalacja nie powinna pod nimi przebiegać. Mogłoby wtedy dojść do jej przegrzania, a w konsekwencji nawet do uszkodzenia. Ponadto ciepło emitowane przez części instalacji pod meblami czy zabudowami nie będzie odpowiednio wykorzystane.

O instalacji ogrzewania podłogowego warto pomyśleć już podczas budowy domu. Jeśli jednak w twoim domu nie ma podłogówki, a chciałbyś to zmienić masz taką możliwość. Musisz się jednak liczyć ze skuwaniem starej posadzki bądź ułożeniem elementów grzejnych na posadzkę już istniejącą. W takim wypadku dojdzie do podniesienia jej poziomu. Jeśli podłogówka ma być np. tylko w łazience, konieczne będzie późniejsze wyrównanie poziomów w różnych pomieszczeniach. Jeśli poziomy zostaną niewyrównane w domu będą wysokie progi. Są one kłopotliwe, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci albo w domu mieszka starsza osoba.

Ogrzewanie podłogowe

Aby zainstalować ogrzewanie podłogowe musisz być do tego przygotowany również finansowo. Jego koszt zależy od użytych materiałów oraz od powierzchni, na której chcesz położyć podłogówkę. Jeśli jednak chcesz kompleksowo załatwić sprawę ogrzewania musisz liczyć się z czterocyfrowymi cenami. Poza elementami grzejnymi potrzebne będą różne złączki, przyłącza, materiały budowlane na zalanie podłogówki, itp. Możesz wziąć kredyt na ten cel i mieć pewność, że wszystkie materiały są dobrej jakości. Nie opłaca się kierować najniższymi cenami. Ponadto warto jest wykończyć podłogę materiałami, które w największym stopniu pozwolą podłogówce działać. Jeśli chcesz na koniec prac położyć drewniane panele i przykryć podłogę dywanem, twoja inwestycja pójdzie na marne. Najlepiej, gdyby podłoga była wykonana z płytek ceramicznych lub kamiennych. Nie pasują one jednak do każdego wnętrza, dlatego panele również mogą być użyte. Najważniejsze, aby nie ograniczać dodatkowo emisji ciepła zakrywając podłogę grubym dywanem.

Dodaj komentarz