Opinia prawna – kiedy warto ją sporządzić? 

Opinia prawna – kiedy warto ją sporządzić? 

Sporządzanie opinii prawnych należy do podstawowych usług świadczonych przez wiele kancelarii prawnych. Staje się przydatna, kiedy konkretne zagadnienie prawne jest dla nas niejasne, a znaleźliśmy się w sytuacji, która wymaga jego zrozumienia. Czym dokładnie jest opinia prawna i w jakich przypadkach należy z niej skorzystać? Sprawdź!

Prawo to cała masa skomplikowanych i zawiłych przepisów. Dla laika ich zrozumienie może stanowić poważne wyzwanie. Właśnie dlatego istnieją kancelarie prawne pełne odpowiednio wykwalifikowanych prawników. Dzięki specjalistom, którzy swoją wiedzę zdobywali na studiach prawniczych, jesteśmy w stanie szybko dowiedzieć się, jak rozumieć niejasne dla nas aspekty prawne. Opinia prawna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców – w wielu przypadkach jest potrzebna również osobom prywatnym. Chcąc uzyskać rzetelną opinię prawną, należy skorzystać z usług doświadczonego prawnika takiego jak https://adwokat-trochimiuk.pl/. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega opinia prawna oraz kiedy należy z niej skorzystać. 

Czym jest opinia prawna? 

Opinia prawna to dokument sporządzony na piśmie przez radcę prawnego lub adwokata. Stanowi ona analizę konkretnego problemu bądź zagadnienia prawnego. Nie posiada jednak charakteru oficjalnego i nie jest wiążąca. Warto też zaznaczyć, że opinia prawna nie jest tym samym, co porada prawna. To bardziej rozbudowana usługa – dokument stworzony w ramach opinii prawnej składa się z kilku elementów. Niezbędnym krokiem jest opisanie problemu przedstawionego przez klienta, a także jego analiza z perspektywy prawa. Adwokat przygotowujący opinię prawną musi spojrzeć na problem, uwzględniając przy tym aktualnie obowiązujące przepisy. Dokument powinien również zawierać możliwe sposoby rozwiązania danej kwestii ze wskazaniem podstawy prawnej uprawniającej do ich zastosowania. 

W jakich sytuacjach przyda się opinia prawna?

Profesjonalny osąd w danej sprawie z perspektywy prawnika przydaje się w wielu sytuacjach. Z opinii prawnej może skorzystać każdy – zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm. Bardzo często takie dokumenty stają się świetną pomocą, kiedy nie mamy pewności co do umowy, jaką należy przygotować w związku z określoną transakcją. Może ona dotyczyć m.in. najmu, dzierżawy, zakupu, współpracy z kontrahentem czy stosunku pracy. Prawna analiza określonego problemu to podpowiedź, kiedy nie mamy pewności co do legalności rozwiązań, z jakich chcemy skorzystać. Jeśli chcemy uniknąć złamania prawa i dowiedzieć się, jak należy postąpić w określonych okolicznościach, wsparcie prawnika w postaci opinii prawnej będzie doskonałym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz