Oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwie rolnym

Oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwie rolnym

Gospodarstwa rolne są z natury energochłonne, zarówno w zakresie energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. Do ogrzania i oświetlenia jest zazwyczaj spora ilość budynków, a energię elektryczną zużywają także liczne maszyny rolnicze i inne urządzenia. Wobec tego oba rodzaje energii zdecydowanie warto oszczędzać – nie tylko ze względów finansowych, ale także ekologicznych. Tylko jak to robić? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Oszczędzanie energii cieplnej

Energię cieplną w gospodarstwie rolnym można oszczędzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest odpowiednia termoizolacja budynków, która zapobiegnie potrzebie ich znacznego dogrzewania.

Niestety, na wsi dominują budynki stare, w których z powodu słabej termoizolacji lub błędów konstrukcyjnych straty ciepła są znacznie większe, niż w przypadku budynków współczesnych. Ważne są wtedy nawet takie doraźne działania, jak zasłanianie okien zasłonami czy niezakrywanie grzejników.

Dobrym pomysłem jest także obniżenie temperatury w pomieszczeniach, których się nie używa zbyt często. W takim wypadku niższa temperatura w nich nie będzie uciążliwa, a pozwoli sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Dużo zależy w zakresie zużycia energii cieplnej od tego, czy instalacja grzewcza została dobrana odpowiednio do potrzeb danego budynku, a także czy ją poprawnie zainstalowano.

Oszczędzanie prądu w gospodarstwie rolnym

W celu oszczędzania energii elektrycznej można stosować wiele różnych taktyk, niezależnie od tego, czy dany budynek jest częścią gospodarstwa rolnego, czy domowego. Od dawna popularnością cieszą się takie porady jak wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym się nie przebywa czy instalowanie energooszczędnego oświetlenia.

Jednak uzyskane w ten sposób oszczędności będą minimalne lub niewielkie. Nie oznacza to, że nie warto tego robić, ale rozsądnie jest także zastanowić się nad innymi opcjami. Ciekawą opcją w takim wypadku jest fotowoltaika dla rolnika. Zainstalowana w dobrze oświetlonym punkcie instalacja fotowoltaiczna pozwoli pozyskiwać własną, darmową energię ze wspólnego dla wszystkich źródła – energii słonecznej.

Fotowoltaika nie jest oczywiście darmowa, ale na dłuższą metę stanowi oszczędność – dla funduszy oraz dla środowiska naturalnego. Można ją także przynajmniej częściowo dofinansować ze środków państwowych. Fotowoltaika dla rolników cieszy się całkiem sporą popularnością, ponieważ zazwyczaj mają oni spore potrzeby energetyczne, a przy tym dużo powierzchni do zagospodarowania, na której można umieścić panele fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz