Otwarcie własnego biznesu

Otwarcie własnego biznesu

Pewnie każdy z nas chociaż raz w życiu myślał o otwarciu własnej firmy. Podpowiadamy jak się za to zabrać. Przeanalizujemy też plusy i minusy założenia swojego biznesu. Przed otwarciem działalności warto zapoznać się z opinią innych i dowiedzieć czy będzie na nią popyt.

Pomysł na biznes

Na początku musimy mieć dobry pomysł. Musimy zdecydować czym chcemy się zająć i warto tą decyzję dobrze przemyśleć. Następną rzeczą, która odgrywa bardzo ważną rolę są oczywiście fundusze na naszą firmę. Nie zawsze mamy możliwość odłożenia wystarczającej kwoty, a w takiej sytuacji możemy starać się o dotację. Niestety tutaj możemy spotkać się z odmową. Jeżeli nie udało nam się skorzystać z dofinansowania, istnieje też możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Niektóre banki posiadają w ofercie kredyty na start dla nowych firm. Decydując się na pożyczenie pieniędzy dobrze jest wcześniej porównać kilka różnych ofert kredytowych i wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada.

Plusy i minusy prowadzenia własnej firmy

Plusami własnego biznesu jest na pewno to, że jesteśmy szefem sami dla siebie. To my wtedy decydujemy w każdej ważnej kwestii. Sami zarządzamy wtedy czasem i zadaniami. Minusem może być fakt, że odpowiadamy własnym majątkiem za długi naszej firmy. Jest to spora odpowiedzialność. Żeby uniknąć strat, warto jest przed otwarciem swojej działalności określić jej stałe koszty. Analiza finansowa może pomóc nam w prowadzeniu biznesu.

W naszym kraju większość firm potrzebuje zezwoleń i koncesji. Należy wcześniej dowiedzieć się jakie będą potrzebne w przypadku firmy którą mamy zamiar otworzyć.

W kwestii bankowości, nie ma obowiązku posiadania konta firmowego. Możemy korzystać ze swojego, prywatnego konta bankowego, ale prowadzenie firmowego jest tańsze.

Kiedy musimy posiadać kasę fiskalną?

Jeżeli masz zamiar sprzedawać towary lub usługi innym, koniecznie będziesz musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Następnie będzie trzeba ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Pomoże Ci w tym firma w której zakupisz kasę. Zwolnieni z instalacji kasy fiskalnej są przedsiębiorcy prowadzący:

  • sprzedaż wysyłkową (np. pocztą lub kurierem),
  • sprzedaż usług/produktów za rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej za które płacą przelewem,
  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami (pod warunkiem, że zostaną udokumentowane fakturą).

Kasy fiskalne różnią się od siebie w zależności od opcji jakie posiadają i od rodzaju prowadzonej działalności. Od tego zależą też ich ceny, które znacznie mogą się wahać. Można liczyć na zwrot od Urzędu skarbowego o wysokości 700 zł, ale należy ją wcześniej poprawnie do niego zgłosić.

Dodaj komentarz