Piaskowanie – restaurowanie elementów metalowych

Piaskowanie – restaurowanie elementów metalowych

W dzisiejszym świecie niemalże wszystko w okół nas jest wytworzone na podstawie metalu. Niezliczoną ilość pokoleń temu era stali weszła w ramy codzienności, a ilość rodzajów stopów metali jest wprost nieograniczona. Nie da się ukryć, że wiodącym metalem wykorzystywanym w świecie codziennym jest stal. Elementy stalowe stanowią podstawę wielkich oraz małych konstrukcji. Wystarczy wyobrazić sobie podstawy wielkich budynków, czy niezliczoną ilość małych śrubek wykorzystywanych do budowy prostych narzędzi, czy skomplikowanych samochodów itd.

Korozja – największy wróg metalu

Nie da się ukryć, że podobnie jak w przypadku innych materiałów metal jest podatny na szkodliwy wpływ czasu. O ile w przypadku drewna naturalnym staje się fakt, że materiał z czasem próchnieje i staje się znacznie mniej wytrzymały, o tyle w przypadku np. stali należy liczyć się z nieodzowną korozją, która prędzej czy później osiądzie na strukturach produktu.
Korozja – inaczej rdza – jest efektem szkodliwego wpływu kwaśnych odczynów na metale. Wiodącym czynnikiem napędzającym jej powstawanie jest zatem kwaśne środowisko oraz wilgoć. Nie da się ukryć, że zardzewiałe elementy nie tylko nie nadają się do użytku z perspektywy estetycznej, ale przede wszystkim postępująca korozja może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powłoki metalowej, co automatycznie nasuwa myśl o nieodzownym usunięciu tego szkodliwego efektu.

Piasek pod ciśnieniem – najlepsza broń na skorodowane metale

Choć mogłoby się wydawać, że rdza jest możliwa do usunięcia za pomocą specjalistycznych mieszanek chemicznych, proces ten jest znacznie prostszy. Do usuwania korozji z elementów metalowych używa się bowiem piaskarki, tj. urządzenia wykorzystującego drobinki tlenku krzemu do usuwania skorodowanej powierzchni pod ciśnieniem. Krótko mówiąc, piaskowanie polega na wytrącaniu skorodowanej warstwy metalu.
Do najczęściej piaskowanych elementów możemy zaliczyć przede wszystkim metalowe ogrodzenia, felgi samochodowe czy np. szyny tramwajowe. Proces piaskowania wiąże się ze sporym zanieczyszczeniem wynikającym z rozbijanych drobinek piasku, jednak piaskarze posiadający specjalny osprzęt są dokładnie odizolowani od szkodliwego wpływu drobinek tlenku krzemu.

Efekt piaskowania jest widoczny niemal od razu. Odpowiednio ustawione ciśnienie piaskarki pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni metalowych z warstwy korozji. Odpowiednio oczyszczony metal można poddać niezbędnej rewitalizacji poprzez użycie odpowiednich środków konserwujących takich jak smary, czy np. specjalne farby. Jedną z firm zajmujących się profesjonalnym piaskowaniem jest firma Technostal – http://technostal.eu/piaskowanie-grudziadz/ .

Dodaj komentarz