Projekt domu dopasowany do Twoich potrzeb

Projekt domu dopasowany do Twoich potrzeb

Nie każdy projekt domu jednorodzinnego będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. W końcu każdy z nas będzie mieć zupełnie inne potrzeby. Zarówno w kwestii metrażu powierzchni użytkowej, jak i w kwestii jego estetyki czy tez technologii wykończenia. Każdy z nas będzie się na tego typu kwestie zapatrywać zupełnie inaczej. Jedni będą woleli budynki bardziej przestronne, inni zaś mniejsze, ale za to tańsze w eksploatacji. Do tego jeszcze dochodzą różnice w kwestii samej konstrukcji budynku. Warto przyjrzeć się nieco bliżej tym wszystkim zagadnieniom, gdyż pozwoli nam to na o wiele lepszy i bardziej precyzyjny wybór projektu domu dla siebie. Aby nasz przyszły dom, spełniał nasze wszystkie wymagania i zapewniał doskonałe warunki do codziennej eksploatacji.

Powierzchnia użytkowa nowego domu

Jednym z najtrudniejszych zadań, jest prawidłowe określenie powierzchni użytkowej naszego nowego domu. Tutaj bardzo często ulegamy iluzji tego, iż im większy dom tym lepszy i bardziej komfortowy. Nie jest to do końca prawdziwe. Duży dom co prawda przynosi nieco więcej komfortu, ale jednocześnie, wraz z nim idą wyższe koszty eksploatacji, czy też bardziej problematyczne utrzymanie go w czystości. Czasami warto zejść trochę w dół z metrażem budynku. Odczujemy to pozytywnie już etapie finansowania budowy, która będzie po prostu przystępniejsza cenowo. W przyszłości zaś, dom będzie dla nas tańszy do utrzymania. Niestety bardzo często gotowe projekty domów z katalogu, będą nadmiernie duże. Warto o tym aspekcie pamiętać, gdyż przekładać się będzie na ponoszone przez nas koszty.

Typ budynku

Ważną i istotna kwestią z punktu widzenia zarówno kosztów, jak i naszego komfortu będzie także typ budynku. Tutaj projekty domów bywają bardzo zróżnicowane. Możemy w końcu wybrać domy parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym, podpiwniczone, z garażem i bez garażu. Wybór odpowiedniej konstrukcji będzie przekładać się na koszty, oraz na to, jak będzie się nam po prostu mieszkać w domu. Jeśli zależy nam na nieco większym metrażu, a niższych kosztach, to warto zastanowić się nad budynkiem z poddaszem użytkowym. Budowa poddasza użytkowego jest przystępniejsza cenowo, niż budowa piętra, a zapewnia nam dodatkowe metry. Może i nie są one tak samo komfortowe w eksploatacji jak pełna kondygnacja, jednakże sa to metry, które można przeznaczyć na przykład na sypialnię.

Technologia budowy

Ostatnim aspektem, na który będzie trzeba zwrócić uwagę, jest tutaj kwestii technologii budowy. Obecnie rzadko już buduje się domy tradycyjnymi metodami. Na chwilę obecną królują wręcz budynku energooszczędne oraz pasywne. W większości przypadków będą to także budynki prefabrykowane. W tej materii praktycznie wszystkie projekty domów, będą tworzone tak, aby możliwe było ich budowane w kilku wariantach. Pozwoli nam to dopasować koszty budowy do swoich możliwości. Trzeba jednakże pamiętać, iż budynki pasywne, będą najdroższe w budowie, za to z drugiej strony najtańsze w eksploatacji.

Podsumowanie

Wybierając projekty domów powinniśmy skupić się więc na kilku, podstawowych aspektach. Będzie to metraż powierzchni użytkowej, technologia budowy, oraz typ konstrukcji budynku. Będą one bezpośrednio przekładać się na koszty budowy, jak i na koszty późniejszej eksploatacji. Są to na tyle istotne kwestie, iż ich nie uwzględnianie będzie po prostu najpoważniejszym błędem, jaki możemy w tym przypadku popełnić.

Dodaj komentarz