Jak urządzić kuchnię – stylowe pomysły do wykorzystania w mieszkaniu

Jak urządzić kuchnię – stylowe pomysły do wykorzystania w mieszkaniu

Nie bez powodu niektórzy mówią, że kuchnia jest sercem domu. To pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu zarówno na gotowaniu, jak i rozmowach przy kawie. Jej najważniejszą cechą powinna być funkcjonalność oraz piękna aranżacja. Jak połączyć ze sobą te dwie cechy i jak urządzić kuchnię marzeń? Podpowiadamy!

Jak urządzić kuchnię – czyli o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem remontu

Przed remontem kuchni, warto jest się zainspirować i przemyśleć pewne rzeczy. Niezawodne okażą się w tym przypadku różnorodne czasopisma i oczywiście internet. Połącz swoje potrzeby z odpowiednią aranżacją i nie zapominaj o rzeczach takich jak:

  • wymiary i odległości, które w dużej mierze decydują o funkcjonalności kuchni
  • rozmieszczenie przyłączy wody, gazu i gniazdek (zadbaj o to, aby było ich dużo obok blatu, na którym znajdować się ma sprzęt kuchenny)
  • kolor ścian, podłoga i rodzaj szafek kuchennych
  • rodzaj sprzętu AGD (może być wolnostojący lub zabudowany) i zastanów się, gdzie ma się znajdować
  • przestrzeń do przechowywania i rozplanowanie jej w odpowiedni sposób
  • oświetlenie, które powinno znajdować się w kluczowych punktach pomieszczenia np. w punkcie roboczym i nad stołem jadalnianym

Jak widzisz rzeczy, o których należy pamiętać, podczas urządzania kuchni jest bardzo dużo. Dlatego najlepiej będzie, jak wynajmiesz osobę, która zna się na urządzaniu pomieszczeń i sporządzi plan całej kuchni z uwzględnieniem Twoich potrzeb.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Istnieje kilka wskazówek, które ułatwią Ci urządzanie funkcjonalnego pomieszczenia. Jeśli chodzi o kuchnię, musisz przede wszystkim skupić się na ciągu roboczym i odległościach między sprzętem i szafkami.

Funkcjonalny ciąg roboczy powinien składać się z następujących rzeczy, które następują zaraz po sobie, jest to: lodówka, blat o szerokości powyżej 30 cm, zlew, blat kuchenny, kuchenka i ponownie kawałek blatu. Ciąg roboczy nie musi znajdować się w jednej linii. Może on przypominać np. literę L lub C, wtedy można ustawić go na planie trójkąta.

Jeśli odpowiednio rozplanujesz rozmieszczenie najważniejszego sprzętu, to przygotowując potrawy w kuchni Twoja praca będzie szybsza i wygodniejsza, bo wszystko czego będziesz potrzebował, znajdzie się w zasięgu Twojej ręki. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie szafek i szuflad, a także poukładanie w nich akcesoriów kuchennych i produktów spożywczych.

Pomysły na stylową kuchnię

Jeśli już znasz podstawy, które ułatwią Ci urządzenie funkcjonalnego pomieszczenia to warto zastanowić się nad tym, jak urządzić stylową kuchnię.

W ostatnich sezonach króluje minimalizm, jasne i pastelowe kolory, które połączone są z naturalnym drewnem. Coraz chętniej urządzamy swoje kuchnie w naturalnym stylu i unikamy pstrokatych mebli i kolorów. Zamiast zwykłych płytek wybierz kafelki, które przypominają cegłę lub użyj specjalnej tapety, która będzie zachwycała swoim ciekawym wzorem. Dobrym pomysłem jest też użycie betonu, który podkreśli loftowy styl wnętrza. Staraj się jak najbardziej uprościć wygląd całej kuchni. Sprawi to, że będzie się ona prezentować schludnie i czysto.

Jeśli nie podoba Ci się takie rozwiązanie, bo twierdzisz, że będzie wydawać się zbyt pusto, to postaw na dodatki. Kuchnię możesz ożywić za pomocą roślin i akcesoriów kuchennych. Dobrze sprawdzą się też obrazy lub ciekawe grafiki w ramach.

Dodaj komentarz