Badanie moczu u dziecka – jak, kiedy i dlaczego?

Badanie moczu u dziecka – jak, kiedy i dlaczego?

Badanie moczu to jedno z podstawowych badań wykonywanych zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Badanie powinno być zlecane regularnie w ramach profilaktyki i, co oczywiste, w przypadku podejrzenia jakiejś choroby. Kiedy możesz spodziewać się skierowania na badanie dla dziecka i jak pobrać próbkę?

Dlaczego zleca się badanie moczu?

Badanie moczu, poza celami profilaktycznymi, zleca się przy podejrzeniu jakiejś choroby, najczęściej zapalenia pęcherza moczowego. W badaniu ogólnym moczu sprawdzane jest jego pH, barwa, ciężar właściwy, a także zawartość białka, cukrów, ciał ketonowych, leukocytów, czy barwników żółciowych. Kiedy podejrzenie pada na infekcję bakteryjną oprócz badania ogólnego, zlecony zostanie posiew (możliwe jest wykonanie samego posiewu, ale s praktyce się tego nie stosuje). Posiew to badanie określające dokładnie jaki patogen wywołał zakażenie, a oprócz niego można zdobić jeszcze antybiogram, który określi na jakie antybiotyki jest on wrażliwy. Taki test umożliwia przeprowadzenie bardzo dobrze dobranej terapii.

Woreczki na mocz, czy kubeczki – jak wybrać?

Pobranie moczu od dziecka nie zawsze jest prostą sprawą. U starszych dzieci mocz pobierany jest jak u dorosłych, do pojemniczka.  W prawidłowo pobranej próbce powinien znaleźć się mocz ze środkowego strumienia zebranego podczas pierwszego korzystania z toalety po nocy i koniecznie na czczo. Jak się domyślasz, u małych dzieci zlecenie im takiego działania może wymagać kilku podejść. Maluch ma prawo nie wiedzieć o co chodzi albo może czuć się skrępowany sytuacją. Dla najmłodszych przeznaczone są woreczki na mocz, które nakleja się w okolicy intymnej, tak by mocz do niego wpadł. Wydaje się proste, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej. Po pierwsze, nie zawsze udaje się nalepić woreczek tak, by faktycznie „złapał” mocz, a zabrudzenie części zewnętrznej powoduje, że musimy wszystko wyrzucić i spróbować jeszcze raz. Dodatkowo okolica intymna porzed pobraniem próbki powinna być czysta.

O ile u noworodków i niemowlaków nie jest to problem, bo siusiają względnie często, to trochę starsze dzieci załatwiają tę potrzebę zdecydowanie rzadziej, ale nadal jej nie kontrolują. Przez to maluch może mieć taki worek nalepiony przez dłuższy czas, a i tak nic się w nim nie znajdzie. Na szczęście, bez względu na to, czy zdecydujemy się na woreczki na mocz, czy kubeczek, możemy zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia próby. Wstań chwilę przed dzieckiem. Spróbuj je obudzić i szybko umyj, albo jeszcze śpiącemu maluchowi przetrzyj okolicę intymną chusteczkami, ale tylko takimi nasączonymi wodą. Zawartość związków chemicznych w mokrych chusteczkach może zaburzyć wynik badania. Następnie albo nalep woreczek, albo podłóż dziecku pojemniczek. Stópkę dziecka wsadź do chłodnej wody. Wychłodzenie powinno spowodować szybsze oddanie moczu.

 

Dodaj komentarz