Łupież to jeden z najpopularniejszych problemów dotyczących skóry głowy. Choć najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem na nie są szampony przeciwłupieżowe, to walczyć z nimi możemy nie tylko z pomocą tego co dostępne jest w drogeriach. Poznaj 5 naturalnych sposobów do wali z łupieżem.
Naturalne szampony przeciwłupieżowe
W sklepach kosmetycznych dostępnych jest coraz więcej kosmetyków, które są mają stuprocentowo naturalny skład. Szampony przeciwłupieżowe dostępne w takich seriach będą miały w składzie pokrzywę, mogą mieć też dodatek olejku rycynowego lub herbacianego. Naparem z pokrzywy możesz też spłukać włosy po ich normalnym umyciu. Mając skórę głowy ze skłonnością do łupieżu wybieraj preparaty z jak najmniej drażniącymi substancjami. Na pewno nie stosuj produktów z SLS i SLES. Co prawda po ich zastosowaniu będziesz mieć uczucie dobrze domytych włosów, bo są to bardzo silnie detergenty, mocno pieniące, to w efekcie będą bardzo podrażniać wrażliwą skórę głowy.
Płukanka z octu lub cytryny
Ocet, szczególnie ten jabłkowy jest świetnym sposobem na poprawę kondycji skóry głowy. Zawarta w nim witamina E jest jednym z silniejszych przeciwutleniaczy, dzięki czemu świetnie regeneruje, odżywia i nabłyszcza. Wystarczy, że do sporej ilości wody (ok. 1l) dodasz 2-3 łyżki stołowe octu. Podobny efekt może uzyskać stosując taką mieszankę z sokiem z cytryny, co może być dobrym rozwiązaniem dla osób nietolerujących zapasu octu.
Wcierka z czosnku
W przypadku gdy podejrzewamy, że nasz łupież może być spowodowany zakażeniem skóry głowy grzybem lub bakterią, to warto zastosować wcierkę czosnku. Wystarczy 2 ząbki czosnku rozgnieść i wymieszać ze szklanką wody. Czosnek zawiera w sobie jeden z silniejszych naturalnych antybiotyków i jak widać jego korzystne działanie można wykorzystać nie tylko w przeziębieniu. Taką kurację możesz stosować raz w tygodniu, ponieważ w nadmiarze może podrażniać. W tym wypadku najpierw nałóż wcierkę, potem zmyj i umyj głowę delikatnym szamponem, by pozbyć się zapachu.
Olejowanie z olejkiem rycynowym, herbacianym lub oliwą
Skóra głowy, którą dotknął łupież zwykle jest nadmiernie przesuszona. Najprostszym domowym sposobem na jej natłuszczenie będzie nałożenie na głowę tłustej substancji. Może to być nawet zwykła oliwa, ale olejek rycynowy i herbaciany będzie dodatkowo działać antyseptycznie. Po takiej kuracji może być konieczność nawet kilkukrotnego umycia głowy.
Domowa odżywka z jajka
Przepisów na odżywkę z jajka dostaniesz pewnie tyle, ilu babć zapytasz. Niektórzy polecają same żółtka. Inni mieszają je z oliwą lub ubitymi białkami. Część dodaje jeszcze jakieś inne wspomagające działanie składniki. Odżywka z jajka swoje działanie opiera głownie na bardzo dużym potencjalne odżywczym tego produktu. Żółtko jest bogate w witaminy z grupy B, a także te rozpuszczalne w tłuszczach. Jajo ma też bardzo dobry stosunek poszczególnych kwasów tłuszczowych.