Joga jako styl życia

Joga jako styl życia

Joga, czyli nie tylko ćwiczenia

Joga to system filozofii indyjskiej, który skupia się na różnorodnych związkach zachodzących na linii umysł i ciało. Jej pierwsi zwolennicy wierzyli, że odpowiedni trening ciała, rozumiany m.in. jako asceza, a także utrzymanie dyscypliny duchowej za pomocą medytacji, sprawi, że rzeczywistość objawi się człowiekowi na wielu nowych poziomach, a jego życie zmierzać będzie ku doskonałości.

Dla ducha i dla ciała

Dziś takie wierzenia wciąż funkcjonują jako popularne, jednak joga częściej postrzegana jest jako sposób na odzyskanie niezbędnej psychicznej równowagi, która zostaje zaburzona przez nieustająco pędzący świat. Regularna praktyka jogi kojąco wpływa na stan psychiczny – pomaga zredukować nadmierny stres, jest przydatna w walce z przewlekłymi bólami głowy a także niekończącym się zmęczeniem.

Pozytywne skutki uprawiania jogi można także zauważyć jeśli chodzi o sprawność fizyczną. Ciało staje się bardziej elastyczne, dzięki czemu zostaje wzmocniona siła mięśni – to z kolei poprawia mechanizmy pracy serca i układu krążenia. Procesy metaboliczne zachodzą w organizmie sprawniej, a utrata zbędnych kilogramów nie wymaga już tyle wysiłku – organizm przyzwyczaja się do ćwiczeń i, dzięki ich regularnej praktyce, wzmacnia swoją odporność.

Trzy podstawowe rodzaje jogi

Sivananda to klasyczna metoda jogi bazująca na wykonywaniu ćwiczeń, stosowaniu prawidłowych technik oddychania i relaksacji; dodatkowo wprowadza dietę wegetariańską, regularną medytację oraz pozytywne podejście do życia. Nie skupia się więc tylko i wyłącznie na ćwiczeniach fizycznych, a zmierza w kierunku określonego stylu życia, którego należy przestrzegać.

Z kolei najstarszy znany styl jogi to hatha, która skupia się na trzech zasadniczych elementach: pozycji ciała, sześciu procesach oczyszczających oraz kontroli oddechu. Pozycja ciała, czyli asana, to zestaw specjalnych ćwiczeń, dzięki którym konkretne partie naszego ciała zostaną wzmocnione, a organizm będzie w stanie osiągnąć stan wewnętrznej harmonii. Kontrola oddechu – pranajama – to jeden z podstawowych aspektów praktyki każdego rodzaju jogi – dzięki właściwym technikom oddychania oczyszczamy nie tylko ciało, ale także układ nerwowy.

Najbardziej popularna, metoda Iyengara to połączenie odpowiedniego ułożenia ciała oraz, wspomnianej wyżej, kontroli oddechu. Te praktyki mają zapewnić spokój umysłu, który osiąga się dzięki przywiązywaniu uwagi do precyzji wykonywanych ćwiczeń, to bowiem dzięki niej jesteśmy w stanie szybciej pokonać blokady mięśni i stawów. Ten rodzaj jogi powinien być praktykowany pod okiem doświadczonego nauczyciela, który przekaże uczniom wiedzę zdobytą dzięki licznym doświadczeniom.

Joga jako styl życia

Dla wielu praktykujących, joga to nie tylko ćwiczenia wykonywane w celu poprawienia fizycznej czy psychicznej stabilności organizmu, ale styl życia przestrzegany latami. Regularna aktywność fizyczna połączona z medytowaniem to znakomity sposób na zadbanie o dwa główne pierwiastki wpływające na nasze funkcjonowanie – ciało i ducha. Wszystko to, wzbogacone o bezmięsną dietę i siłę pozytywnego myślenia ma nie tylko przyczynić się do utrzymania dobrego stanu zdrowia, ale przede wszystkim sprawić, że każdy dzień będzie przyjemnym doświadczeniem.

1 Comment

Dodaj komentarz