Kwasy omega-3 bezcenne dla naszego organizmu

Kwasy omega-3 bezcenne dla naszego organizmu

Kwasy tłuszczowe omega-3 pełnią niezwykle ważną rolę w naszym odżywianiu. Ponadto spełniają szereg funkcji biologicznych w organizmie człowieka i wykazują wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Czym są ALA, EPA i DHA oraz jakie są najlepsze źródła omega-3 i jak je suplementować?

Rodzaje kwasów omega-3

Spośród nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 wyróżniamy:

– kwas alfa-linolenowy (ALA),

– kwas eikozapentaenowy (EPA),

– kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Kwasy omega-3 a cholesterol

Jedną z pozytywnych właściwości zdrowotnych, jaką wykazuje kwas alfa-linolenowy (ALA) pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. To duży plus dla układu krwionośnego oraz sercowo-naczyniowego. Korzystne działanie występuje już w przypadku spożywania 2 g ALA dziennie.

DHA na prawidłowe funkcjonowanie mózgu

Prawidłowa praca mózgu, odpowiednia koncentracja czy optymalny poziom energii są niezbędne niemal każdemu. Intensywna praca wymagająca skupienia, nauka do egzaminu czy każda inna sytuacja wymagająca refleksu będzie sporym wyzwaniem dla pracy naszego mózgu. Kwas DHA wspiera ją, przyczyniając się do jej poprawy. By skorzystać z tej właściwości, należy spożywać 250 mg DHA dziennie.

Kwasy omega-3 na lepszy wzrok

DHA to także wsparcie dla wzroku i ostrości widzenia oraz prawidłowego rozwoju narządu wzroku. W tym przypadku korzystne działanie także zauważymy przy codziennym spożyciu 250 mg DHA.

Kwasy omega-3 a zdrowe serce

Serce to fundamentalny narząd, całkowicie niezbędny do zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania człowieka. Warto więc wesprzeć jego pracę i szczególnie o nie zadbać. Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. Z tych zalet skorzystamy już przy spożyciu 250 mg DHA i EPA na dobę.

Źródła występowania kwasów omega-3

Wbrew powszechnemu mitowi, że tłuszcze są złe dla ludzkiego organizmu i prawidłowej sylwetki, należy uwzględnić je w swoim cotygodniowym menu. Szczególnie ze względu na fakt, że nie jesteśmy w stanie sami wyprodukować optymalnej dawki omega-3 w swoim organizmie. Należy więc dostarczać je w pożywieniu. Ich najbogatsze i najbardziej wartościowe źródła pokarmowe to:

– oleje (lniany, z łososia, z orzechów włoskich, rzepakowy),

– siemię lniane oraz nasiona chia,

– orzechy włoskie,

– tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela),

– owoce morza (krewetki, małże, ostrygi),

– algi morskie,

– tran.

W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej podaży tych produktów (powodem mogą być np. ograniczony dostęp, dieta wykluczająca ryby lub brak czasu na przygotowywanie posiłków), możemy zdecydować się na suplementację. Kwasy omega-3 często są pojedynczym lub jednym z kilku składników suplementów diety. Preparaty zawierając e omega-3 są łatwo dostępne w ofercie wielu producentów (np. ASA, Aura Herbals czy Naturell).

Dodaj komentarz