Mdłości i zgaga to dolegliwości, które niestety często towarzyszą kobietą w ciąży. Czasem się ich spodziewamy i wiemy mniej więcej po czym nas dotykają, a czasem pojawiają się zupełnie znienacka na spacerze. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Skąd się biorą mdłości w ciąży?
Mdłości i wymioty to oczywiście wynik zmian poziomu hormonów, który jest charakterystyczny dla tego okresu. Akurat za te przykre dolegliwości w dużej mierze odpowiada progesteron. Progesteron to hormon produkowany najpierw przez ciałko żółte, a następnie przez łożysko. Związek te odpowiada za utrzymanie ciąży, szczególnie w jej pierwszej fazie i to w niej jego stężenie odbija się największym echem w organizmie. Kiedy jego poziom zaczyna rosnąć mniej gwałtownie, a ciąża jest nieco bardziej stabilna, jego wpływ na resztę naszego funkcjonowania jest znacząco mniejszy, a mdłości najczęściej ustępują. Jakim sposobem hormon mający podtrzymać ciążę wpływa na pracę układu pokarmowego?
Progesteron wpływa rozluźniająco ma mięśnie gładkie, a to właśnie z takich zbudowany jest cały przewód pokarmowy. Z jednej strony zapobiega to obkurczaniu się macicy i powstaniu przedwczesnych skurczy, dzięki czemu ciąża może być bezpiecznie donoszona. Z drugiej strony praca żołądka i perystaltyka jelit zostają spowolnione, a to znacznie zaburza trawienie na każdym jego etapie prowadząc do objawów niestrawności. Poza czynnikiem hormonalnym, nie można zapominać o zmienionej wrażliwości na smaki i zapachy ciężarnej, a także często nadmiernemu napięciu nerwowemu, które również mogą wzmagać nudności.
Skąd się bierze zgaga w ciąży?
Część winy znowu ponosi tu chemia ludzkiego ciała. W ciągu tych dziewięciu miesięcy wzrasta poziom gastryny, która jest enzymem zwiększającym kwasowość soku żołądkowego. Ma o na celu polepszenie trawienia białka zachodzącego w żołądku, dzięki czemu znacznie ułatwione będzie jego przyswajanie. Dodatkowo znaczenie ma rosnący maluch, który rości sobie prawo do zajmowania coraz większej przestrzeni wewnątrz brzucha kobiety. Powiększająca macica będzie naciskać na narządy wewnętrzne i przesuwać je wyżej, co sprawi, że będą miały mniej miejsca do pracy i mogą być zwyczajnie podrażnione.
Jak sobie radzić z dolegliwościami ciążowymi?
Okres ciąży to szczególny czas, ale w jego specyfikę niestety wpisana często jest ta mniej przyjemna część. Ciężarna nie może przyjmować wielu leków i suplementów, które choć pomogłyby w normalnej sytuacji, to mogą zaburzyć przebieg ciąży. Z tego względu większości pań zaleca się ogólną profilaktykę. W przypadku oby przypadłości pomocna będzie lekkostrawna, niskotłuszczowa dieta. Posiłki powinny być mniejsze, ale za to częściej spożywane. Dodatkowo po jedzeniu zalecany jest delikatny ruch np. spacer. Osoby z mdłościami i zgagą, nie tylko w okresie ciąży, powinny układać się tak by klatka piersiowa i głowa były powyżej poziomu brzucha, co zapobiegnie przelewaniu się treści pokarmowej do wyższych partii układu trawiennego. Popularnym i dozwolonym środkiem na nudności i wymioty jest imbir, który znacznie je łagodzi.