Płyny micelarne – co warto o nich wiedzieć

Płyny micelarne – co warto o nich wiedzieć

Płyny micelarne to jedne z popularniejszych środków używanych do oczyszczania skóry twarzy. Uznawane są z jedne z najlepiej czyszczących naszą cerę kosmetyków, a jednocześnie mają opinie bardzo delikatnych i odpowiednich dla każdego. Czym są płyny micelarne i jak działają?

Płyn micelarny – moc zamknięta w małych kuleczkach

Środki te wzięły swoją nazwę od miceli, czy drobnych kuleczek substancji myjących w nich zawartych. Micele to związki powierzchniowo czynne, czyli takie, które rozpuszczają bród. Dzięki swoim właściwościom robią to jednak dużo delikatniej niż np. mydło. W swojej strukturze mają fragmenty hydrofilowe i lipofilowe. Te pierwsze łączą się z innymi związkami rozpuszczalnymi w wodzie, w tym bród. Te drugie przyciągają cząsteczkami tłuszczowymi, a więc np. nadmiar łoju skórnego. Dzięki tej właściwości płyn micelarny tak skutecznie usuwa większość codziennych zanieczyszczeń twarzy.

Jak używać płynu micelarnego?

Płyn micelarny to środek wielozadaniowy. Rano może posłużyć Ci pod odświeżenia twarzy. Wieczorem z jego pomocą usunąć makijaż i inne zanieczyszczenia. Na wacik kosmetyczny nałóż małą porcję kosmetyku i delikatnie przetrzyj fragment twarzy. Kiedy wacik jest brudny, po prostu wymień go na kolejny i tak do momentu aż po wytarciu twarzy będzie on czysty. Nigdy nie pocieraj całej twarzy jednym wacikiem. Po pierwsze przenosisz bród pomiędzy jej różnymi fragmentami. Po drugie do tego jeszcze wcierasz go w głębsze warstwy. Aż się prosi o zaskórniki itp. W celu umycia delikatnej okolicy oczu i powiek, warto wacik przyłożyć na chwilę w jedno miejsce na kilka sekund, a następnie leciutko zetrzeć. Pozwoli do substancjom aktywnym zareagować z brudem i go rozpuścić. Nie ma wtedy potrzeby pocierania i rozciągania powieki. Uważaj na pozostałości zanieczyszczeń. Płyny micelarne są świetne i bardzo uniwersalne, ale mogą nie dać rady z ciężką artylerią makijażystki. Jeżeli użyte zostały kosmetyki wodoodporne, na bazie silikonów lub wszystko wzmocniono utrwalaczem, to warto sięgnąć po nieco agresywniejszy środek. Po jego użyciu jest czas na micele, które zmyją pozostałości wszystkiego.

Jak wybrać płyn micelarny?

Chyba nie ma świecie kosmetyków do twarzy, która nie miałaby w swojej ofercie płynu micelarnego. To jeden z podstawowych produktów pielęgnacyjnych, dlatego znajdziesz go w liniach takich marek jak: Dax, Garnier, Nivea. Wybierając płyn micelarny postaw na ten w dobrym składzie. Niepotrzebne mu SLS-y, silikony, parabeny, czy nawet alkohol. Do cery szczególnie wrażliwej, trądzikowej, czy ze skłonnościami do alergii poszukaj produktu o właściwościach prebiotycznych, co pomoże zrównoważyć mikroflorę cery. Do tego wspomagająco i regenerująco dla naszego naskórka działać będzie witaminyB3, E i H.

1 Comment

Dodaj komentarz