Trądzik kojarzymy głównie z dojrzewającymi nastolatkami. Niestety, coraz częściej borykają się z nim dorośli, u których ta choroba ma charakter przewlekły. Skutecznym leczeniem może być farmakoterapia, ale duże znaczenie ma też zmiana codziennych nawyków. Co musisz wiedzieć o trądziku dorosłych?
Trądzik dorosłych i młodzieńczy – różnice
Choć jedne i drugie zmiany określa się mianem trądziku, to jednak różnią się one pomiędzy sobą. W przypadku nastolatków problem dotyczy głównie skóry twarzy. Pojawiają się na niej zaskórniki i wypryski. Zmiany mogą być zainfekowane, a wtedy wokół nich pojawia się zaczerwienie, ból i ropna wydzielina. Do nasilenia schorzenia przyczyniają się w dużej mierze gwałtowne zmiany hormonalne, charakterystyczne dla tego wieku. U osób dorosłych natomiast, trądzik pojawiaj się raczej na brodzie, szyi, plecach, dekolcie. Częściej są to drobne krostki, grudki niż ropne wypryski. Przyczyn zmian specjaliści dopatrują się raczej w stylu życia, popełnianych błędach pielęgnacyjnych i żywieniowych, niż poziomie hormonów. Co ważne, trądzik dorosłych pojawia w okolicy 30 roku życia i może wystąpić nawet gdy ten młodzieńczy był praktycznie niezauważalny.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Dobrze i regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjnie są równie ważne, jak wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednie leki. Terapia farmakologiczna pomoże zwalczyć te najbardziej dokuczliwe objawy, ale to nawyki pielęgnacyjne pomogą nam utrzymać jej efekty. Higiena to podstawa i bez niej ani rusz. Choć sama w sobie szybko nie da spektakularnych efektów, to bez niej leki pomogą tylko na chwilę. Prawidłowa, codzienna pielęgnacja składa się 3 etapów. Może tu sięgnąć po środki z linii Cetaphil Pro Oil Control, Ziaja Jeju, Ducray Keracnyl, które mają środki przeznaczone do wykonania każdego z tych etapów.
- Oczyszczanie, podczas którego usuniemy zabrudzenia z całego dnia, a także nadmiar sebum, który jest główną przyczyną powstawania zmian skórnych. Wybierz kosmetyk przeznaczony do cery trądzikowej, ale zadbaj o to byłego skład był możliwie delikatny.
- Tonizowanie pozwala przywrócić skórze jej właściwe, lekko kwaśne pH. To ważne, bo dzięki temu skóra wraca do równowagi, a pH w okolicy 5,5 optymalnie chroni przed rozwojem patogenów przyczyniających się do powstania zmian i stanów zapalnych.
- Nawilżanie, to ostatni z podstawowych i obowiązkowych kroków w pielęgnacji każdej cery, nawet tej bardzo tłustej. Wybierz krem odpowiedni do Twojego typu skóry. Możesz tu sięgnąć po krem, olejki naturalne lub silnie działające serum
Pamiętaj, że nie ma dobrej recepty dla wszystkich.
Choć podstawowe kroki w pielęgnacji są takie same, to środki, które będą odpowiednie dla konkretnych przypadków mogą się znacznie różnić. To, że nawet wszystkim Twoim znajomym pomógł jeden krem, nie oznacza, że dla Ciebie też będzie najlepszym wyborem. Warto udać się do specjalisty, który dobrze określi nasz rodzaj cery i jej problemy. Dzięki temu mamy większą szansę trafić z doborem produktów.