Czasami masz wrażenie, że Twoje serce bije zbyt wolno lub zbyt szybko? A może pracuje całkowicie nieregularnie? Takie symptomy mogą sugerować niebezpieczne dla życia zaburzenia rytmu serca. Odpowiednio wcześnie wykryta arytmia nie będzie jednak groźna – zastosowanie właściwego leczenia przynosi oczekiwane skutki. Jak wygląda diagnoza i proces leczenia? Sprawdź!
Jedną z najczęściej występujących grup schorzeń są choroby serca i układu krążenia, które mogą pojawiać się pod różnymi postaciami. Należą do nich m.in. zaburzenia rytmu serca zwane również arytmią. Takie nieprawidłowości w pracy serca mogą pojawić się zarówno u osób starszych, jak u dzieci. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wszelkich niepokojących objawów. W tym przydatne może być urządzenie Kardia Mobile 6L, które pozwala na monitorowanie pracy serca. Co jednak w sytuacji, kiedy arytmia już się pojawi? W jaki sposób przebiega leczenie i czy sami możemy wdrożyć jakąś profilaktykę? Zapraszamy do lektury!
Diagnostyka i leczenie
Badania serca to podstawa dbania o własne zdrowie! Po 40 r.ż. powinniśmy wykonywać regularne badanie EKG, nawet jeśli nie zauważamy u siebie żadnych niepokojących objawów. Jeśli tylko zauważymy, że z naszym sercem coś nie jest w porządku, nie warto tego bagatelizować, lecz od razu wybrać się na wizytę u kardiologa. Specjalista zbada serce i sprawdzi, czy jego praca jest prawidłowa. Badania są dobierane indywidualnie do pacjenta i mogą obejmować m.in. EKG, prześwietlenie klatki piersiowej czy badanie Holtera.
Najlepsze efekty w leczeniu arytmii serca możemy uzyskać dzięki ablacji, czyli zabiegu, podczas którego tworzy się w sercu drobne blizny. Ich zadaniem jest zatrzymanie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych w sercu. Leczenie arytmii następuje również z pomocą kardiowersji wymagającej użycia krótkich impulsów prądu elektrycznego, które są synchronizowane z pracą serca. Oba zabiegi pomagają w przywróceniu prawidłowego rytmu serca.
Co możesz zrobić samodzielnie?
Jakie działania możemy wdrożyć, aby zredukować ryzyko wystąpienia arytmii lub zapobiegać jej postępowi? Ważnym elementem profilaktyki jest właściwa dieta. Dobrze dobrane produkty z cennymi składnikami i niezawierające cholesterolu w dużym stopniu przyczynią się do zapobiegania chorobom serca i wielu innym schorzeniom. Oprócz tego należy prowadzić aktywny tryb życia i zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Jeśli czasami zauważamy u siebie niepokojące sygnały, jakie wysyła nam serce, warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie Kardia Mobile 6L, które pomoże nam na co dzień kontrolować jego pracę.