Zimowa apteczka – czego nie powinno w niej zabraknąć?

Zimowa apteczka – czego nie powinno w niej zabraknąć?

Domowa apteczka powinna zawierać kilka podstawowych elementów niezależnych od specyficznych urazów, które mogą się nam przytrafić lub pory roku. Jednak wybierając się na zimowy wyjazd warto przemyśleć dokładnie jej wyposażenie i zabrać kilka dodatkowych rzeczy, które mogą okazać się przydatne.

Podstawowe wyposażenie apteczki – opatrunki

Zestaw opatrunkowy to absolutny must have w każdej apteczce. Tej samochodowej, domowej i podróżniczej. Drobne zranienia i urazy mogą nam się przydarzyć wszędzie i w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto mieć pod ręką plastry, gaziki, bandaże. Przyda się też coś do odkażania ran i nożyczki, zwłaszcza jeżeli zamierzamy tego sprzętu używać poza domem. Nawet wybierając się do pracy, czy na spacer warto mieć w portfelu pojedynczo pakowane plasterki i waciki ze środkiem dezynfekującym. Nawet maleńkie otarcie w bucie potrafi skutecznie uprzykrzyć dzień, jeżeli nie mam jak opatrzyć pozornie tak nieznaczącej rany. Wybierając środki opatrunkowe staraj się wybrać te najbardziej uniwersalne. Plaster do cięcia, dzięki czemu dostosujesz go do każdego rodzaju rany. Przydać się też może plaster w rolce bez opatrunku, którym przymocujesz gazik, lub zabezpieczysz końcówkę bandaża przed pruciem się i rozplątywaniem. Postaraj się też wybierać plastry z naturalnych materiałów. Co prawda mogą przeciekać i odlepiać się pod wpływem wilgoci, to zapewniają dopływ powietrza, a dzięki temu rana szybciej się goi.

Podstawowe wyposażenie apteczki – leki

W podręcznej apteczce dobrze też mieć najczęściej zażywane przez nas leki. Przeziębienie i infekcja mogą nie wymagać pomocy lekarza i leków na receptę, a do apteki możemy mieć utrudniony dostęp. Warto mieć środki, które pomogą szybko zbić gorączkę i pozbyć się objawów grypopochodnych, dlatego wyposaż apteczkę np. w gripex hot, theraflu, colderx. Część z tych środków zawiera w swoim składzie substancje, które pomogą odetkać zatoki i ułatwią odkrztuszanie. Do tego obowiązkowo musisz mieć leki przeciwbólowe takie jak, ibuprofen, ketonal, czy nawet zwykły paracetamol, które pomogą poradzić sobie choćby ze zwykłem, ale jakże dokuczliwym bólem głowy.

Dodatkowe wyposażenie apteczki na zimowy wyjazd

Zarówno latem, jak i zimą mamy szczególne warunki pogodowe, które mogą nam przysporzyć pewnych dolegliwości. Planując uprawianie sportów zimowych narażamy się też na większe urazy, do których również możemy przygotować apteczkę. Choć przy dobrym przygotowaniu i dostosowanym ubiorze trzeb się o nie postarać, to na wszelki wypadek do zimowej apteczki warto zabrać maść na odmrożenia. Do tego przyda się coś na czym w razie potrzeby będzie można ustabilizować kończynę po urazie oraz bandaż elastyczny na wypadek prostszych kontuzji, czy zwykłych przeciążeń.

Dodaj komentarz