Jak rozliczyć PIT 37? O czym pamiętać?

Jak rozliczyć PIT 37? O czym pamiętać?

Jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych jest PIT 37. Dotyczy on sytuacji, gdy pracownik, emeryt, rencista lub zleceniobiorca rozlicza się jedynie ze źródeł przychodów rocznych. Jaka skala podatkowa tutaj obowiązuje? Czego dotyczy PIT 37? O czym należy pamiętać podczas składania takiej dokumentacji?

Opodatkowanie PIT 37

Deklaracja dotyczy jedynie przychodów, które są opodatkowane według skali podatkowej 0 17% i 32%. Jeśli uzyskujemy przychody zwolnione z podatku, nie składamy żadnych deklaracji i nie wykazujemy przychodów zwolnionych z opodatkowania. W sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody inne niż opodatkowane na podstawie skali, w tedy nie wybieramy takiej deklaracji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uzyskiwania przychodów zwolnionych z podatku, jakie dotyczą zastosowania ulgi dla młodych – tutaj wymagany jest PIT 37. Można go wypełnić automatycznie przez program e-PITy, za pomocą skorzystania z usług Ministerstwa Finansów.

Jak obliczyć podatek?

Co ciekawe, w dzisiejszych czasach nie trzeba ręcznie obliczać podatku PIT 37. Użytkownicy skorzystają z kompleksowego wsparcie, jakie dotyczy wszelkich ulg, odliczeń i nowej kwoty wolnej od podatku. To zadanie wykonamy wygodnie z Programie e-pity 2021 i wyślemy PIT elektronicznie. Jakie zalety ma taka forma? Przede wszystkim zaoszczędzimy czas i zniwelujemy ryzyko popełnienia błędu ludzkiego.

Ważna data i rozliczanie małoletnich

Podatnik musi złożyć deklarację PIT 37 do 2 maja 2002 roku. Deklaracja dotyczy podatników, jacy są opodatkowani według skali podatkowej i uzyskują przychody jedynie za pośrednictwem płatnika lub płatników. Teraz podczas rozliczania PIT-u można wczytać dane z usługi Twój e-PIT 37. Program ma za zadanie sprawdzić naszą deklarację, a my zaakceptujemy dokument. Pamiętajmy, że formularz nie dotyczy osób rozliczających pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Deklaracja dotyczy również wszystkich osób, jakie do własnych dochodów nie doliczają dochodów małoletnich dzieci. Doliczenie następuje przy wspólnym lub indywidualnym rozliczeniu, także jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważne jest to, że doliczać nie można dochodów z pracy małoletnich, stypendiów i dochodów z przedmiotów oddanych im do użytku swobodnego. Nadal możemy wtedy opodatkować się w PIT 37, a małoletni składa swoją deklarację, jaka podpisuje opiekun lub rodzic.

Coroczne deklaracje PIT to kwestie niezwykle istotne dla wszystkich podatników. Pamiętajmy o zachowaniu terminów składania deklaracji do US.

Dodaj komentarz