Na co zwracać uwagę wybierając rękawice robocze?

Na co zwracać uwagę wybierając rękawice robocze?

Rękawice do pracy zdecydowanie nie są czymś, co należy wybierać na chybił trafił. Zmiażdżenie palców, skaleczenia, złamania, oparzenia dłoni – między innymi takie zagrożenia mogą występować w zależności od pełnionego stanowiska. Nawet, jeśli przy wyjątkowo niefortunnym wypadku rękawice nie będą w stanie całkowicie ochronić rąk, to z pewnością przynajmniej zmniejszą szkody. Jednak tylko pod warunkiem, że wybierzemy dobry jakościowo model, odpowiedni do zadań, jakie wykonujemy. W takim razie, na co zwracać uwagę wybierając rękawice robocze?

Najważniejsze rodzaje rękawic roboczych

Lepiej jest mieć jakiekolwiek rękawice robocze niż żadne, natomiast nie oznacza to, że każde rękawice dostarczą nam taki sam poziom ochrony. Wśród rękawic do pracy występuje ogromna różnorodność i można w nich dokonać wiele podziałów, między innymi w zależności od tego, jak dużą ochronę zapewniają, a także, przed czym przede wszystkim mają chronić.

Jeśli chodzi o poziom ochrony, to można mówić o rękawicach I, II i III klasy. Im wyższa klasa, tym wyższy poziom bezpieczeństwa. Rękawice I klasy można stosować w domowym ogródku czy przy bardzo lekkich pracach, żeby na przykład nie skaleczyć się kawałkiem szkła znajdującym się w ziemi. Rękawice II klasy nie sprawdzą się u między innymi elektryka, ale wystarczą do podstawowych zastosowań roboczych. Najwyższa, III klasa, zarezerwowana jest przede wszystkim dla specjalistów, na przykład spawaczy, którzy potrzebują pełnej ochrony.

Natomiast, dokonując podziału rękawic pod względem tego, przed czym mają one chronić, możemy mówić m.in. o rękawicach antyprzepięciowych (dla operatorów maszyn zagrażających przecięciem ubrania roboczego), termoodpornych (dla hutników), antywibracyjnych (dla operatorów specjalistycznych maszyn, charakteryzujących się wysokim poziomem wibracji) czy spawalniczych (dla, jak sama nazwa wskazuje, spawaczy). Istnieją też bardziej uniwersalne rękawice, które nadadzą się do całego szeregu różnych działań budowlanych czy monterskich – mowa tutaj przede wszystkim o rękawicach skórzanych.

Rękawice powinny spełniać odpowiednie normy

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt spełnia niezbędne europejskie normy. Jest to świadectwem, że mamy do czynienia z rękawicami o przynajmniej podstawowym poziomie ochrony. Zawsze też dobrym pomysłem jest zapoznanie się z opiniami innych kupujących – to z nich najlepiej dowiemy się, czy na przykład dane rękawice są wygodne i czy można w nich rzeczywiście wykonywać działania wymagające dużej dozy precyzji.

Dodaj komentarz