Internet mobilny czy stacjonarny – co wybrać?

Internet mobilny czy stacjonarny – co wybrać?

Jaki Internet wybrać – mobilny czy stacjonarny? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Wybór Internetu jest ważnym zadaniem. Z jego pomocą pracujemy, uczymy się, a także relaksujemy. Ciężko sobie wyobrazić obecne życie bez dostępu do sieci. Zobacz porównanie obu opcji i zdecyduj którą lepiej wybrać.

Internet stacjonarny – zalety

Z czego najczęściej korzystamy w domu? Właśnie z Internetu stacjonarnego, który doprowadzony jest do mieszkania za pomocą kabli lub fal radiowych. Pierwsza z tych opcji, to światłowód, który obecnie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Dużą zaletą Internetu stacjonarnego jest to, że nie ma limitów. Płacimy stałą miesięczną kwotę, która zapewnia nam nieograniczony dostęp do sieci. Możemy do woli oglądać filmy, ściągać pliki i surfować po Internecie, a limit danych się nie skończy. Ponadto światłowód jest szybki i zapewnia stałe łącze. Tego rodzaju połączenie jest odporne na zakłócenia, dlatego występują one bardzo rzadko. Co ważne, łącze w światłowodzie zapewnia dużą przepustowość, dzięki czemu możemy bez zacinania ściągać pliki dużych rozmiarów czy oglądać filmy w rozdzielczości 4K. Dużą zaletą Internetu stacjonarnego światłowodowego jest to, że nie zwalnia nawet w sytuacji, gdy z domowego Wi-Fi korzysta jednocześnie wielu użytkowników.

Jednak w przypadku światłowodu musimy liczyć się z tym, że jest to opcja stała. Nie możemy jej zabrać ze sobą, ani przenieść do innego mieszkania. Możemy co prawda zmienić położenia routera w mieszkaniu, ale musimy mieć do tego odpowiednio długie kable. Dlatego jest to opcja, która sprawdzi się tylko, jak sama nazwa wskazuje, stacjonarnie.

Internet mobilny – czy warto z niego korzystać?

Nie tylko z Wi-Fi korzystamy na co dzień, ale także z Internetu mobilnego, czyli tego, który mamy w telefonach. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być stale podłączeniu do sieci, nawet jeżeli nie jesteśmy w pobliżu routera. Co ważne, za router może posłużyć nam nasz telefon. Nowoczesna technologia pozwala na włączenie hotspotu w komórce i podłączenie innych urządzeń do sieci. Rozwiązanie to pozwala na niemontowanie dodatkowych instalacji w domu. Musimy jednak pamiętać, że Internet mobilny opatrzony jest limitem. Ponadto łącze nie jest tak stabilne, jak w przypadku światłowodu i mogą występować zakłócenia.

Jak wybrać Internet domowy?

Szukasz najlepszej oferty Internetu domowego i nie wiesz, którą wybrać? Pomoże Ci w tym internetowa porównywarka. Wystarczy, że wpiszesz miasto oraz adres zamieszkania, np. Internet Elbląg, a w ciągu kilku sekund dostaniesz pełne zestawienie najkorzystniejszych ofert dostępnych w Twojej lokalizacji.

Dodaj komentarz