Jak dbać o higienę psychiczną?

Jak dbać o higienę psychiczną?

Większość z nas, doskonale rozumie, że warto prowadzić profilaktykę zdrowotną. Dbamy o swoje ciało, wykonujemy badania, gdy coś tam dolega udajemy się do lekarza rodzinnego. Niestety zupełnie inaczej jest ze sferą psychiczną. Wiele osób ją zaniedbuje do czasu, kiedy pojawią się problemy. Warto pamiętać o tym, że o swój dobrostan psychiczny również można i należy dbać.

Poznaj siebie

Kluczem to wdrożenia higieny psychicznej jest poznanie samego siebie. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania, co lubimy robić, co nam sprawia przyjemność i które działania przychodzą nam z łatwością. Warto też określić swoje mocne i słabe strony. Służy do temu, że mocne strony możemy jeszcze bardziej rozwijać i stawiać na nie w aktywności zawodowej. Z kolei nasze słabe strony także wymagają uwagi, warto nad nimi pracować i jednocześnie mieć świadomość, że w tych dziedzinach mamy być wystarczająco dobrzy.

Znajdź taką pracę, którą polubisz

Bardzo ważnym warunkiem dobrostanu psychicznego jest wykonanie pracy zgodnej ze swoimi zamiłowaniami i z temperamentem. Niestety w Polsce panuje mylne przekonanie, że należy doceniać taką pracę, jaką się ma i nie powinno się jej często zmieniać. Jest to duży błąd. Jeśli w danej pracy czujemy się źle, jesteśmy niedoceniani albo jej charakter nam w ogóle nie odpowiada, powinniśmy szukać kolejnej. Warto też pamiętać, że poza pracą na etacie istnieją inne dobre możliwości aktywności zawodowej, takie jak własna działalność gospodarcza czy bycie wolnym strzelcem pracującym na zleceniach.

Troszcz się o siebie

Troska o siebie, oznacza że mamy traktować siebie dobrze. Warto więc pracować nad swoją samooceną, pozytywnie o sobie myśleć i nagradzać siebie za drobne sukcesy. Troska o siebie to także życie w równowadze. Oznacza to, że przeznaczamy odpowiednią ilość czasu na pracę ale także pozwalamy sobie na odpoczynek, pasje oraz dbamy o kontakty społeczne. Bardzo ważne jest także dbanie o higienę snu. Wiele osób to zaniedbuje. Pracują oni do późnych godzin wieczornych i później brakuje im czasu na zdrowy sen. Równie dużo osób uskarża się na problemy z zasypianiem czy bezsenność. Bardzo często stoi za tym wysoki poziom stresu, który można i należy niwelować.

Wyeliminuj nawyk marudzenia i zamartwiania się

Polacy to naród, który uwielbia marudzić. Tymczasem taki zwyczaj jest trudny dla otoczenia a samemu marudzącemu też nie przynosi wielu korzyści. Gdy narzekamy, odbieramy sobie energię do działania i psujemy nastrój. Podobnie jest z zamartwianiem się. Dużo lepiej jest żyć tu i teraz i skupiać się na rozwiązaniach problemów zamiast wynajdywać czarne scenariusze, które mają wystąpić w przyszłości.

Dodaj komentarz