Szkolenia dla rolników. Kiedy warto je wykonywać?

Szkolenia dla rolników. Kiedy warto je wykonywać?

W Polsce przyjęło się, że gospodarstwo rolne jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Zdobyta wiedza na tematy związane z hodowlą zwierząt, uprawą zboża, czy obsługą maszyn rolniczych jest przekazywana potomkom, którzy dziedziczą całość gospodarstwa. Z reguły jest to najstarszy syn, który zdobywa wykształcenie kierunkowe.

Bywa jednak tak, że gospodarstwo zostaje sprzedane lub wydzierżawione. W takiej sytuacji ziemia trafia w ręce sąsiadów, którzy powiększają swój majątek. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Gospodarstwo może zostać własnością osoby, która postanowiła zostać rolnikiem, choć nigdy wcześniej nie miała z rolnictwem nic wspólnego.

Szkolenia uczące nowoczesnego rolnictwa

Posiadanie gospodarstwa rolnego staje się celem osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z uprawą roślin i hodowlą zwierząt. I choć taki scenariusz napisany przez życie wydaje się surrealistyczny, to zostaje on wcielony w życie.

Główną przeszkodą dla osób, które chcą zostać rolnikami, jest brak kwalifikacji zawodowych. Wbrew pozorom można je uzupełnić. Do wyboru masz dwie opcje: albo zostaniesz absolwentem szkoły rolniczej, albo zrobisz szkolenia rolnicze. Ze względu na oszczędność czasu to właśnie druga opcja jest bardziej opłacalna. Wystarczy odrobina dobrych chęci, samozaparcie i cierpliwość, aby zostać rolnikiem.

Kursy z zakresu obsługi maszyn rolniczych możesz zrealizować w wybranym przez Ciebie dostępnym terminie w Centrum Szkoleń. Jeśli jesteś zainteresowany taką formą doskonalenia wiedzy, odwiedź stronę: http://www.centrumszkolen.net/. Dzięki ukończeniu kursów oraz szkoleń zdobędziesz wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do obsługi maszyn rolniczych. W ofercie Centrum Szkoleń znajdziesz kursy, które nauczą Cię obsługi m.in.: prasy, różnych kombajnów, urządzeń do obróbki pasz i wielu, wielu innych maszyn, z którymi jako rolnik będziesz miał do czynienia. Ze szkoleń mogą także skorzystać rolnicy, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i wprowadzić nowoczesne rozwiązania i maszyny w swoim gospodarstwie.

Status rolnika według polskiego prawa

Według obowiązującego prawa w Polsce rolnik jest osobą, która posiada lub dzierżawi nieruchomości rolne o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 300 hektarów. Prowadzenie gospodarstwa samodzielnie i jednoznacznie jest warunkiem koniecznym. Co ciekawe, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego informuje, że status rolnika może otrzymać osoba, która od minimum pięciu lat zamieszkuje gminę, w której znajduje się owa nieruchomość rolna. Po spełnieniu wymagania i odbyciu szkoleń można zatem otrzymać status rolnika indywidualnego, mimo że nasi rodzice nie byli rolnikami.

Dodaj komentarz