Gdy w domu pojawia się dziecko

Gdy w domu pojawia się dziecko

Większość par dochodzi w pewnym momencie swojego życia do punktu, w którym zaczyna się starać o dziecko. Miłość i poczucie spełnienia w związku budzi chęć posiadania maleństwa, które ma być owocem Waszych uczuć. Jesteście pewni, że dziecko, którego tak bardzo pragniecie wzmocni Wasz związek. Jednak czy aby na pewno? W jaki sposób przyjście na świat maluszka wplywa na Wasze relacje?

Zmiana priorytetów jest oczywista i przez 9 miesięcy powoli się z tą myślą oswajamy. Wiemy, że całe nasze życie będzie wygladać inaczej. Okoliczności porodu, większa liczba nowych obowiązków, zmęczenie i proces akceptacji się w nowej roli wpłynie nie tylko na codzienne sytuacje, ale także na nasze relacje z partnerem.

Koncentracja na dziecku.Kiedy Wasz maluszek przyjdzie na swiat cała Wasza uwaga będzie poświęcona jemu. Będziecie zmuszeni podporządkować wszystko pod potrzebę dziecka. W domu trzeba będzie wprowadzić rutynowe zajęcia i odpowiednio zagospodarować czas. Karmienie, kąpanie, przewijanie, usypianie będzie zajmowało Ci prawie cały dzień. Do tego dojdą jeszcze obowiazki zwiazane z domem tj. sprzątanie, pranie, prasowanie, gotowanie. Wieczorem będziesz tak zmęczona, że jedyną rzeczą, której będziesz pragnęła będzie łożko.

Pociesze Cię jednak, że to normalne na początku. Twój organizm musisz się przystosować do nowej sytuacji . Z czas zaczniesz sobie lepiej radzić. Szybciej uporasz się z obowiązkami , znajdziesz czas dla siebie i dla partnera. Będziesz też mniej zmęczona.

Jeśli jednak sytuacja będzie się ciągła w nieskończoność musisz rozdzielić obowiązki między siebie i partnera. Gdy będziesz całe dnie poświęcała dziecku, Twój partner może się poczuć odtrącony. Zacznie unikać opieki nad maluszkiem, przestanie Ci pomagać, a co za tym idzie, zaczniecie się od siebie oddalać. Jeśli dziecko zajmie jego miejsce w łozku, bo Tobie będzie wygodnie go karmić, Wasze relacje intymne zanikną. Wieczorem nie będziesz w stanie obejrzeć filmu zwswoim mężczyzną bo zaśniesz zaraz po właczeniu? Schowaj więć dumę i ambicje do kieszeni i pozwól swojemu facetowi pomóc sobie. Angażuj go do opieki nad dzieckiem.

Pozwól mu wykąpać malca,nakarmić czy przewinąć. Nie krytykuj gdy coś zrobi źle, nie patrz mu ciągle na ręce? Pozwól mu samemu ?poznać? swojego potomka. Niech uczy się na błędach. Dzieki temu Twój facet nie poczuje się zagrożony. Nadal będzie czuł się ważny i potrzebny, a Ty nie będziesz tak zmęczona i wieczorem znajdziesz dla niego czas. Brak czasu dla partnera.Często zdarza się, że opieka nad dzieckiem zaczyna nas przerastać. Nieprzespane noce, zmęczenie, frustracja sprawiają, że zaczynami świadomie oddalać się od męża czy chłopaka. Obowiazki przy dziecku są tylko wymówką. Mamy żal, że to my musimy podołać nowym obowiązkom. Zastanów się dlaczego Wasze relacje nie są takie jak dawniej. Znajdź problem i postaraj się go rozwiązać. Nie pozwól, by dziecko, które miało Was do siebie jeszcze bardziej zbliżyć oddaliło Was od siebie.

Brak czasu dla siebie.Natłok obowiązków sprawia, że prawie w ogóle nie mamy czasu dla siebie. Dlatego, kiedy tylko nadarzy się okazja, zrób coś co sprawia Ci przyjemność i poprawia humor. Umów się z koleżanką, poczutaj książkę albo idź do kosmetyczki. Podaruj sobie małą przyjemność dla własnego dobra psychicznego. Pamietaj, że jesteś nie tylko matką, ale także kobietą. Zadbaj o swój wygląd a zobaczysz jak korzystnie wpłynie to na Twoje samopoczucie. Twój facet też będzie zadowolony gdy będzie miał obok siebie piękną i zadbaną kobietę. Bardzo szybko zobaczysz jak poprawi Ci się samopoczucie a to, z kolei ,odbije się na Waszym związku.

Musicie pamiętać, że bycie rodzicem nie ogranicza się tylko do dziecka. Wy również jesteście ważni. Dbajcie o Wasz związek ponieważ szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko. To od Was samych zależy czy Wasza miłość nie zgaśnie.

Dodaj komentarz