Szukasz urlopowej odmiany? Postaw na agroturystykę!

Szukasz urlopowej odmiany? Postaw na agroturystykę!

Agroturystyka to bardzo ciekawa forma wypoczynku, która polega na pobycie na wsi, w gospodarstwie rolników. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat w Polsce przybyło wiele nowych obiektów agroturystycznych, a ich standard stale się poprawia. Każdy, kto nie miał jeszcze okazji wypoczywać na wsi, powinien wypróbować taką formę urlopu.

Główne założenia agroturystyki

Podstawową cechą agroturystyki jest tworzenie pensjonatów na terenach wiejskich. Nie wystarczy jednak otwarcie małego hotelu na wsi, bo w całej idei agroturystyki chodzi o to, aby poznać życie rolników i czerpać przyjemność z obcowania z gospodarzami. Główną atrakcją agroturystyki jest możliwość przebywania blisko natury. W ramach tej funkcji zapewnia się gościom dostęp do stawów łowieckich, jazdę konną czy kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, co szczególnie lubią małe dzieci.

Ważną atrakcją jest możliwość obserwowania prac polowych i gospodarskich, a w niektórych miejscach można brać w nich czynny udział. Goście mają także okazję nauczyć się przygotowywać naturalne produkty, takie jak sery, miody, przetwory czy domowe wędliny. Ważnym atutem jest także możliwość codziennego kosztowania lokalnej, zdrowej żywności. Wielu gospodarzy serwuje także tradycyjną kuchnię oraz zaprasza na degustację samodzielnie przygotowywanych win i nalewek. W ramach kontaktu z naturą można spacerować, jeździć rowerami po okolicy albo wybrać się na grzybobranie. Wiele ciekawych plenerów znajdą także osoby, które uwielbiają robić zdjęcia.

Do kogo adresowana jest oferta agroturystyczna?

Z pobytów agroturystycznych może korzystać praktycznie każdy. Gośćmi najczęściej są osoby z dużych miast, które na co dzień żyją w zgiełku i pośpiechu, więc potrzebują odrobiny wytchnienia. Do pensjonatów agroturystycznych trafiają także osoby, które zwiedziły już cały świat, a teraz pragną poznać coś innego, spokojnego, niedaleko od domu. Bardzo dobrze będą tam czuły się także rodziny z dziećmi, szczególnie te, które na co dzień mieszkają w małych mieszkaniach w blokach.

U gospodarzy zwykle jest dużo miejsca, dzieci mają gdzie się wybiegać i znajdą dla siebie mnóstwo atrakcji. Wreszcie gośćmi bywają osoby wychowane niegdyś na wsi, które całe dorosłe życie spędzają w mieście i z powodów sentymentalnych chcą spróbować wypoczynku na wsi. Krótki pobyt na wsi będzie także dobrym pomysłem na spędzenie romantycznego czasu tylko we dwoje. Warto więc zarezerwować taki weekend w obiekcie agroturystycznym, na przykład jako prezent niespodziankę z okazji okrągłej rocznicy ślubu.

Dodaj komentarz