Ile może kosztować inwentaryzacja przyrodnicza i co się na nią składa?

Ile może kosztować inwentaryzacja przyrodnicza i co się na nią składa?

Inwentaryzacja przyrodnicza to kwestia, z którą wcześniej czy później będzie musiał się zapoznać każdy inwestor. Jest ona bowiem czymś obowiązkowym, z uwagi na obowiązujące prawo w zakresie ochrony środowiska. W takim razie, ile taka inwentaryzacja może kosztować i co się na nią składa?

Co składa się na inwentaryzację przyrodniczą?

Można by mylnie założyć, że inwentaryzacja przyrodnicza jest procesem prostym. W rzeczywistości jednak składa się ona z wielu etapów. Zanim jeszcze eksperci przejdą do katalogowania fauny, flory i przyrody nieożywionej, będą musieli zapoznać się z dokumentacją danego miejsca i jego historią, a także przygotować odpowiednią mapę.

Kiedy już inwentaryzacja powyżej wymienionych składników przyrody się zakończy, przyjdzie czas na waloryzację przyrodniczą, czyli nadanie rangi poszczególnym elementom, które udało się dostrzec. Jest to więc złożone przedsięwzięcie, wymagające udziału wielu ekspertów z różnych dziedzin (na przykład ekspertów od drzew, ptaków, nietoperzy, ryb – wszystko zależy od tego, czego konkretnie możemy się spodziewać po danym obszarze).

Żeby upewnić się, że inwentaryzacja przyrodnicza przebiegnie szybko, sprawnie i bezproblemowo, a dokumentacja będzie poprawna i kompletna, warto zlecić to zadanie sprawdzonej i doświadczonej firmie, takiej jak AvesNature. Unikniemy w ten sposób późniejszych problemów związanych z błędami w inwentaryzacji, które mogą znacząco opóźnić realizację inwestycji (co z kolei może przełożyć się na duże straty pieniężne).

Czy inwentaryzacja przyrodnicza jest droga?

Inwestorzy, szczególnie tacy, którzy chcą przeprowadzić stosunkowo niewielkich rozmiarów inwestycję, mogą zareagować na informację o wymogu przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej z niepokojem. Nie ma jednak ku temu powodów – nie jest to wcale proces tak drogi, jak można by się obawiać.

Nie da się podać dokładnego kosztu inwentaryzacji przyrodniczej, ponieważ zależy on od zakresu inwestycji i jej rozmiarów oraz długości, ale ogółem mówiąc, ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych i mogą sięgać kilkuset złotych przy bardziej złożonych inwestycjach. Nie jest to więc wcale kwota ogromna i konieczność przeprowadzenia takiej inwentaryzacji nie powinna mocno zaszkodzić portfelowi przedsiębiorcy.

Inwentaryzacja przyrodnicza – podsumowanie

Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej wcale nie musi być cierniem w boku inwestorów. Wystarczy, że zaangażujemy w inwentaryzację odpowiednią firmę, a nie będzie ona wiązać się dla nas z żadnym stresem czy uciążliwościami.

Dodatkowo nie jest to wbrew pozorom usługa bardzo droga, mimo poziomu jej skomplikowania. Dlatego też inwentaryzacji nie należy się bać, a zamiast tego odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem budowy, trzeba zadbać o jej sprawne przeprowadzenie.

Dodaj komentarz